ENG144: Litteratur, kultur og samfunn før 1900
- Snitt (beståtte)
- 2,90C
- Stryk
- 5,9 %
- Kandidater
- 427
- År
- 2013–2025
V2025
snitt 3,88 blant beståtte
3,88 med stryk
17 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,90
- Snitt med stryk
- 2,73
- Strykprosent
- 5,9 %
- Med bokstavkarakter
- 427
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 243 | 69 % | 2,99 | 2,9 % |
| Menn | 110 | 31 % | 2,89 | 5,5 % |
Av 353 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 82 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2013–2025.
År for år
13 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 17 | 3,88 (B) | 0 % |
| 2024 | 25 | 3,56 (B) | 0 % |
| 2023 | 20 | 3,35 (C) | 0 % |
| 2022 | 32 | 2,93 (C) | 9 % |
| 2021 | 19 | 2,94 (C) | 16 % |
| 2020 | 31 | 2,82 (C) | 10 % |
| 2019 | 28 | 3,04 (C) | 0 % |
| 2018 | 38 | 2,61 (C) | 0 % |
| 2017 | 59 | 2,72 (C) | 22 % |
| 2016 | 37 | 2,71 (C) | 8 % |
| 2015 | 36 | 2,53 (C) | 0 % |
| 2014 | 50 | 2,80 (C) | 0 % |
| 2013 | 35 | 2,83 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om ENG144
Hva er snittkarakteren i ENG144 ved Høgskulen i Volda?
Snittet blant beståtte er 2,90, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 427 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2013–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ENG144?
5,9 % av kandidatene har strøket i ENG144 ved Høgskulen i Volda i perioden 2013–2025.
Hvilken karakter er vanligst i ENG144?
Den vanligste karakteren i ENG144 er C (36 % av kandidatene), og 25 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ENG144?
ENG144 Litteratur, kultur og samfunn før 1900 gir 15,0 studiepoeng ved Høgskulen i Volda.
Hvem tar ENG144?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i ENG144?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere ENG-emner ved Høgskulen i Volda
- ENG141N Grammatikk og leksikologi
- ENG143N Fonetikk og varianter av engelsk
- ENG142N Litteratur, kultur og samfunn etter 1900
- ENG144N Litteratur, kultur og samfunn før 1900
- ENG141 Grammatikk og leksikologi
- ENG142 Litteratur, kultur og samfunn etter 1900
- ENG143 Fonetikk og varianter av engelsk
- ENG114 Grammatikk
- ENG111 Fonetikk
- ENG113LIT Litteratur etter 1900
Emner studentene på ENG144 også tar
- NO113S Tekst og struktur 324 kandidater
- ENG203 Adaptasjon og oversetting 70 kandidater
- NO112S Språket som kultur 301 kandidater
- NO114S Tekst og kultur 248 kandidater
- NO111S Språket som struktur 256 kandidater
- HUM102 Kurs i oppgaveskriving 81 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2013–2025 har 427 kandidater tatt ENG144 (Litteratur, kultur og samfunn før 1900) ved Høgskulen i Volda. Snittkarakteren blant beståtte er 2,90 (C), den vanligste karakteren er C, og 25 % ender på A eller B. 5,9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,88 (B) – opp fra 3,56 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2013–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

