- Snitt (beståtte)
- 2,95–3,08C
- Stryk
- 2,8–5 %
- Kandidater
- 334–367
- År
- 2009–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2009–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,14–3,63 blant beståtte
3,14–3,63 med stryk
6–9 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,95–3,08
- Snitt med stryk
- 2,80–2,99
- Strykprosent
- 2,8–5 %
- Med bokstavkarakter
- 334–367
År for år
17 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 6–9 | 3,14–3,63 (C–B) | 0 % |
| 2024 | 6–8 | 3,50–3,75 (B) | 0 % |
| 2023 | 11–13 | 2,50–2,75 (C) | 0 % |
| 2022 | 10–12 | 3,00–3,27 (C) | 0 % |
| 2021 | 17 | 3,36 (C) | 18 % |
| 2020 | 8–13 | 2,67–3,33 (C) | 8–22 % |
| 2019 | 21–23 | 3,35–3,52 (C–B) | 0 % |
| 2018 | 23–25 | 2,73–2,83 (C) | 4–8 % |
| 2017 | 28 | 2,57 (C) | 0 % |
| 2016 | 22–24 | 2,74–2,91 (C) | 0 % |
| 2015 | 20–21 | 2,95–3,05 (C) | 0 % |
| 2014 | 31–33 | 2,90–2,97 (C) | 3–6 % |
| 2013 | 31–33 | 3,20–3,26 (C) | 3–6 % |
| 2012 | 25–27 | 2,88–2,96 (C) | 4–8 % |
| 2011 | 22 | 3,36 (C) | 0 % |
| 2010 | 28–31 | 2,79–2,93 (C) | 3–7 % |
| 2009 | 25–28 | 2,88–3,04 (C) | 4–8 % |
Ofte stilte spørsmål om NO112S
Hva er snittkarakteren i NO112S ved Høgskulen i Volda?
Snittet blant beståtte er 2,95–3,08, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 334–367 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2009–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i NO112S?
2,8–5 % av kandidatene har strøket i NO112S ved Høgskulen i Volda i perioden 2009–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i NO112S?
Den vanligste karakteren i NO112S er C (38–42 % av kandidatene), og 26–31 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir NO112S?
NO112S Språket som kultur gir 15,0 studiepoeng ved Høgskulen i Volda.
Hvem tar NO112S?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i NO112S?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere NO-emner ved Høgskulen i Volda
Emner studentene på NO112S også tar
- ENG142 Litteratur, kultur og samfunn etter 1900 459 kandidaterTas også på Språk og litteratur - bachelor
- ENG143 Fonetikk og varianter av engelsk 449 kandidaterTas også på Språk og litteratur - bachelor
- ENG144 Litteratur, kultur og samfunn før 1900 427 kandidaterTas også på Språk og litteratur - bachelor
- ENG141 Grammatikk og leksikologi 466 kandidaterTas også på Språk og litteratur - bachelor
- NO114S Tekst og kultur 248 kandidaterTas også på Norsk (nordisk) årsstudium, heltid
- NO113S Tekst og struktur 324 kandidaterTas også på Språk og litteratur - bachelor
Kort oppsummert
I perioden 2009–2025 har 334–367 kandidater tatt NO112S (Språket som kultur) ved Høgskulen i Volda. Snittkarakteren blant beståtte er 2,95–3,08 (C), den vanligste karakteren er C, og 26–31 % ender på A eller B. 2,8–5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2009–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,8–5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

