REL151N: Religion og livssyn I
- Snitt (beståtte)
- 3,04C
- Stryk
- 2 %
- Kandidater
- 1 024
- År
- 2020–2025
H2025
snitt 3,16 blant beståtte
3,11 med stryk
261 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,04
- Snitt med stryk
- 2,99
- Strykprosent
- 2 %
- Med bokstavkarakter
- 1 024
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 792 | 80 % | 3,03 | 1,0 % |
| Menn | 200 | 20 % | 3,08 | 0,0 % |
Av 992 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 96 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2020–2025.
År for år
6 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 261 | 3,16 (C) | 2 % |
| 2024 | 193 | 3,15 (C) | 0 % |
| 2023 | 178 | 2,80 (C) | 3 % |
| 2022 | 150 | 2,80 (C) | 5 % |
| 2021 | 130 | 3,09 (C) | 0 % |
| 2020 | 112 | 3,24 (C) | 4 % |
Ofte stilte spørsmål om REL151N
Hva er snittkarakteren i REL151N ved Høgskulen i Volda?
Snittet blant beståtte er 3,04, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 024 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2020–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i REL151N?
2 % av kandidatene har strøket i REL151N ved Høgskulen i Volda i perioden 2020–2025.
Hvilken karakter er vanligst i REL151N?
Den vanligste karakteren i REL151N er C (39 % av kandidatene), og 31 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir REL151N?
REL151N Religion og livssyn I gir 15,0 studiepoeng ved Høgskulen i Volda.
Hvem tar REL151N?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i REL151N?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere REL-emner ved Høgskulen i Volda
- REL112N-AVG Religion og livssyn
- REL114N-AVG Religions- og livssynsundervisning i eit fleirkulturelt samfunn
- REL113N-AVG Tru og tradisjon
- REL111N-AVG Bibelen - tekst og tolking
- REL153N Religion, media og populærkultur
- REL152N Religion og livssyn II
- REL154N Religion og samfunn
- REL114N Religions- og livssynsundervisning i eit fleirkulturelt samfunn
- REL112 Religion og livssyn
- REL112N Religion og livssyn
Emner studentene på REL151N også tar
- HI112N Norsk og internasjonal oversynshistorie 1536-1870 1 145 kandidater
- HI111N Norsk og internasjonal oversynshistorie ca 300-1536 1 129 kandidater
- REL142N Kurs i akademisk oppgaveskriving 58 kandidater
- HI113N Norsk og internasjonal oversynshistorie ca 1870-2000 790 kandidater
- EXP100N Examen Philosophicum 300 kandidater
- HI100N Historisk innføringsemne 118 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2020–2025 har 1 024 kandidater tatt REL151N (Religion og livssyn I) ved Høgskulen i Volda. Snittkarakteren blant beståtte er 3,04 (C), den vanligste karakteren er C, og 31 % ender på A eller B. 2 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,16 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2020–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

