Eksamenskode BØK 13221
- Snitt (beståtte)
- 3,02C
- Stryk
- 12,9–13 %
- Kandidater
- 3 469
- År
- 2011–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2011–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,00 blant beståtte
2,72 med stryk
241 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,02
- Snitt med stryk
- 2,62–2,63
- Strykprosent
- 12,9–13 %
- Med bokstavkarakter
- 3 469
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 211 | 38 % | 2,74 | 15,7 % |
| Menn | 2 016 | 62 % | 3,05 | 11,9 % |
Av 3 227 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2011–2025.
År for år
15 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 339 | 2,95 (C) | 13 % |
| 2024 | 301 | 2,42 (D) | 21 % |
| 2023 | 211 | 2,87 (C) | 2–3 % |
| 2022 | 219 | 2,86 (C) | 22 % |
| 2021 | 195–197 | 3,21–3,22 (C) | 8–9 % |
| 2020 | 212 | 2,77–2,79 (C) | 10 % |
| 2019 | 268 | 3,43 (C) | 8 % |
| 2018 | 222 | 2,77–2,78 (C) | 14 % |
| 2017 | 235 | 2,79–2,80 (C) | 12 % |
| 2016 | 197 | 3,13–3,14 (C) | 7 % |
| 2015 | 214 | 3,51 (B) | 5 % |
| 2014 | 224 | 3,83–3,84 (B) | 5 % |
| 2013 | 240 | 3,12–3,13 (C) | 22–23 % |
| 2012 | 219 | 2,53 (C) | 24 % |
| 2011 | 173 | 2,93 (C) | 16 % |
Ofte stilte spørsmål om BØK 1322
Hva er snittkarakteren i BØK 1322 ved BI?
Snittet blant beståtte er 3,02, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 3 469 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BØK 1322?
12,9–13 % av kandidatene har strøket i BØK 1322 ved BI i perioden 2011–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BØK 1322?
Den vanligste karakteren i BØK 1322 er C (23 % av kandidatene), og 32 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BØK 1322?
BØK 1322 Finans II gir 7,5 studiepoeng ved Handelshøyskolen BI.
Hva ligger du an til i BØK 1322?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BØK-emner ved BI
- BØK34111 Finans og økonomistyring I
- BØK34221 Bedriftsøkonomisk analyse
- BØK34231 Finans
- BØK35321 Finansregnsk. & regnsk.analyse
- BØK36321 Finansiell styring
- BØK35511 Praktisk øk. & virks.styring
- BØK34211 Finans og økonomistyring II
- BØK26012 Bedriftsøkonomi I
- BØK36511 Strategisk økonomistyring
- BØK35411 Økonomi- og virksomhetsstyring
Emner studentene på BØK 1322 også tar
- MET13331 Økonometri 3 573 kandidater
- MET11901 Statistikk 3 710 kandidater
- BØK11211 Finans I 3 726 kandidater
- SØK13661 Makroøkonomi II 2 400 kandidater
- SØK13441 Mikroøkonomi II 2 601 kandidater
- STR13011 Strategi I 2 613 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2011–2025 har 3 469 kandidater tatt BØK 1322 (Finans II) ved Handelshøyskolen BI. Snittkarakteren blant beståtte er 3,02 (C), den vanligste karakteren er C, og 32 % ender på A eller B. 12,9–13 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 12,9–13 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

