Eksamenskode MET 11901
- Snitt (beståtte)
- 2,88–2,89C
- Stryk
- 16,9–17,1 %
- Kandidater
- 3 738
- År
- 2010–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2010–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,85 blant beståtte
2,69–2,76 med stryk
34–35 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,88–2,89
- Snitt med stryk
- 2,39–2,40
- Strykprosent
- 16,9–17,1 %
- Med bokstavkarakter
- 3 738
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 230 | 35 % | 2,87 | 16,3 % |
| Menn | 2 238 | 65 % | 2,89 | 17,5 % |
Av 3 468 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2010–2025.
År for år
16 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 272 | 3,00 (C) | 20 % |
| 2024 | 221 | 2,67 (C) | 24–25 % |
| 2023 | 214–217 | 2,55–2,58 (C) | 32–33 % |
| 2022 | 191–195 | 2,69–2,71 (C) | 8–9 % |
| 2021 | 242–246 | 3,23–3,25 (C) | 8 % |
| 2020 | 27–29 | 3,08–3,24 (C) | 10–11 % |
| 2019 | 243 | 3,08–3,10 (C) | 14 % |
| 2018 | 271 | 3,05–3,07 (C) | 12 % |
| 2017 | 237 | 2,51–2,53 (C) | 13 % |
| 2016 | 334 | 2,97 (C) | 13 % |
| 2015 | 264 | 2,81–2,83 (C) | 20 % |
| 2014 | 309 | 3,00 (C) | 22 % |
| 2013 | 230 | 2,76–2,77 (C) | 14 % |
| 2012 | 246 | 2,69 (C) | 13–14 % |
| 2011 | 261 | 3,12–3,14 (C) | 19 % |
| 2010 | 176 | 2,73 (C) | 24 % |
Ofte stilte spørsmål om MET 1190
Hva er snittkarakteren i MET 1190 ved BI?
Snittet blant beståtte er 2,88–2,89, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 3 738 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2010–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MET 1190?
16,9–17,1 % av kandidatene har strøket i MET 1190 ved BI i perioden 2010–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MET 1190?
Den vanligste karakteren i MET 1190 er C (23–24 % av kandidatene), og 27–28 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MET 1190?
MET 1190 Statistikk gir 7,5 studiepoeng ved Handelshøyskolen BI.
Hva ligger du an til i MET 1190?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MET-emner ved BI
Emner studentene på MET 1190 også tar
- MET13331 Økonometri 3 573 kandidater
- BØK13221 Finans II 3 454 kandidater
- BØK11211 Finans I 3 726 kandidater
- SØK13661 Makroøkonomi II 2 400 kandidater
- SØK13441 Mikroøkonomi II 2 601 kandidater
- STR13011 Strategi I 2 613 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2010–2025 har 3 738 kandidater tatt MET 1190 (Statistikk) ved Handelshøyskolen BI. Snittkarakteren blant beståtte er 2,88–2,89 (C), den vanligste karakteren er C, og 27–28 % ender på A eller B. 16,9–17,1 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,00 (C) – opp fra 2,67 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2010–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 16,9–17,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

