Én av 2 eksamener i GRA 2203 Psychological Measurement
- Snitt (beståtte)
- 3,30–3,31C
- Stryk
- 0,9–1,3 %
- Kandidater
- 1 438
- År
- 2009–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2009–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,13 blant beståtte
3,04 med stryk
103 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,30–3,31
- Snitt med stryk
- 3,26–3,28
- Strykprosent
- 0,9–1,3 %
- Med bokstavkarakter
- 1 438
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 124 | 82 % | 3,37 | 0,5 % |
| Menn | 245 | 18 % | 3,29 | 0,0 % |
Av 1 369 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 96 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2009–2025.
År for år
17 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 103 | 3,13 (C) | 3 % |
| 2024 | 118 | 3,26 (C) | 1–2 % |
| 2023 | 103 | 3,07 (C) | 0 % |
| 2022 | 97 | 3,20 (C) | 0 % |
| 2021 | 94–95 | 3,29 (C) | 1–2 % |
| 2020 | 76–77 | 2,67 (C) | 1–3 % |
| 2019 | 67 | 3,36 (C) | 0 % |
| 2018 | 82–83 | 3,26 (C) | 1–2 % |
| 2017 | 69–70 | 3,00–3,03 (C) | 0 % |
| 2016 | 101 | 3,66 (B) | 0 % |
| 2015 | 65–67 | 3,65–3,69 (B) | 2–3 % |
| 2014 | 75 | 3,52 (B) | 0 % |
| 2013 | 91 | 3,30 (C) | 0 % |
| 2012 | 80–82 | 3,50–3,53 (B) | 1–2 % |
| 2011 | 78–79 | 3,35–3,38 (C) | 5 % |
| 2010 | 74–75 | 3,44–3,47 (C) | 0 % |
| 2009 | 65–66 | 3,55–3,58 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om GRA 22032
Hva er snittkarakteren i GRA 22032 ved BI?
Snittet blant beståtte er 3,30–3,31, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 438 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2009–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i GRA 22032?
0,9–1,3 % av kandidatene har strøket i GRA 22032 ved BI i perioden 2009–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i GRA 22032?
Den vanligste karakteren i GRA 22032 er C (36–37 % av kandidatene), og 43–44 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir GRA 22032?
GRA 22032 Psychological Measurement gir 6,0 studiepoeng ved Handelshøyskolen BI.
Hva ligger du an til i GRA 22032?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere GRA-emner ved BI
Emner studentene på GRA 22032 også tar
- GRA22651 Intro. Multivar. Data Analysis 565 kandidater
- GRA22652 Intro. Multivar. Data Analysis 555 kandidater
- GRA24114 Strategic Management 2 007 kandidater
- GRA22044 Judgment and Decision Making 2 068 kandidater
- GRA22395 Responsible Leadership 608 kandidater
- GRA22394 Responsible Leadership 602 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2009–2025 har 1 438 kandidater tatt GRA 22032 (Psychological Measurement) ved Handelshøyskolen BI. Snittkarakteren blant beståtte er 3,30–3,31 (C), den vanligste karakteren er C, og 43–44 % ender på A eller B. 0,9–1,3 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,13 (C) – ned fra 3,26 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2009–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,9–1,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

