- Snitt (beståtte)
- 3,09–3,29C
- Stryk
- 0,7–1,6 %
- Kandidater
- 127–143
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,05–3,14 blant beståtte
3,05–3,14 med stryk
21–22 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,09–3,29
- Snitt med stryk
- 3,04–3,26
- Strykprosent
- 0,7–1,6 %
- Med bokstavkarakter
- 117–133
10 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 21–22 | 3,05–3,14 (C) | 0 % |
| 2024 | 12–16 | 2,58–3,00 (C) | 7–15 % |
| 2023 | 21–22 | 2,86–2,95 (C) | 0 % |
| 2022 | 16–18 | 3,33–3,56 (C–B) | 0 % |
| 2021 | 10 | – | 0 % |
| 2020 | 13–14 | 3,69–3,79 (B) | 0 % |
| 2019 | 8–11 | 3,11–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2018 | 20–22 | 2,95–3,14 (C) | 0 % |
| 2017 | 6–8 | 3,50–3,75 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om ELE130
Hva er snittkarakteren i ELE130 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 3,09–3,29, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 117–133 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ELE130?
0,7–1,6 % av kandidatene har strøket i ELE130 ved HVL i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ELE130?
Den vanligste karakteren i ELE130 er C (36–41 % av kandidatene), og 34–40 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ELE130?
ELE130 Nettverkssikkerhet gir 10,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar ELE130?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ELE130?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ELE130?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ELE-emner ved HVL
Emnekoden ELE130 ved andre læresteder
- Universitetet i Stavanger 644 kandidater
Emner studentene på ELE130 også tar
- ELE118 Nettverksteknikk 75 kandidaterTas også på Bachelor i ingeniørfag, cyberfysisk nettverksteknologi
- ELE121 Videregående nettverksteknikk 71 kandidaterTas også på Bachelor i ingeniørfag, cyberfysisk nettverksteknologi
- ELE305 Cyber-fysiske kommunikasjonsteknologier 39 kandidaterTas også på Bachelor i ingeniørfag, cyberfysisk nettverksteknologi
- U5NOR13 Norsk for utenlandske studenter. Begynnerkurs 340 kandidater
- MAS539 Hydrogenteknologi 136 kandidater
- MAS311 Solar Technology and Design 110 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 127–143 kandidater tatt ELE130 (Nettverkssikkerhet) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,09–3,29 (C), den vanligste karakteren er C, og 34–40 % ender på A eller B. 0,7–1,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,7–1,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

