- Snitt (beståtte)
- 3,08–3,18C
- Stryk
- 7–8,3 %
- Kandidater
- 203–216
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,16–3,29 blant beståtte
3,16–3,29 med stryk
17–19 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,08–3,18
- Snitt med stryk
- 2,83–2,95
- Strykprosent
- 7–8,3 %
- Med bokstavkarakter
- 203–216
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 17–19 | 3,16–3,29 (C) | 0 % |
| 2024 | 33–34 | 2,48–2,57 (D–C) | 12 % |
| 2023 | 29–31 | 3,60–3,78 (B) | 19–21 % |
| 2022 | 30–31 | 3,18–3,26 (C) | 10 % |
| 2021 | 20–21 | 3,53 (B) | 5–10 % |
| 2020 | 20–21 | 2,85–2,95 (C) | 0 % |
| 2019 | 19–21 | 3,05–3,25 (C) | 0 % |
| 2018 | 19–21 | 2,74–2,83 (C) | 5–10 % |
| 2017 | 16–17 | 3,31–3,41 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om FHA612
Hva er snittkarakteren i FHA612 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 3,08–3,18, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 203–216 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FHA612?
7–8,3 % av kandidatene har strøket i FHA612 ved HVL i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FHA612?
Den vanligste karakteren i FHA612 er B (28–30 % av kandidatene), og 38–41 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FHA612?
FHA612 Trening og helse gir 15,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar FHA612?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i FHA612?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FHA-emner ved HVL
- FHA212 Fysisk aktivitet og helse
- FHA112 Introduksjon til folkehelsearbeid
- FHA412 Samfunnsplanlegging og samfunnsvitenskapelig metode
- FHA318 Basics in nutrition and health
- FHA812 Fysisk aktivitet og helsefremmende arbeid
- FHA912 Kostholdsarbeid i samfunnet
- FHA518 Arenaer for kostholdsarbeid
- FHA1012 Folkehelsearbeid i organisasjons- og samfunnsperspektiv
- FHA1112 Bacheloroppgave
- FHA312 Kosthold og helse
Mest tatte emner ved Institutt for idrett, kosthald og naturfag
- NHR101 Natur, helse og bevegelse 1 174 kandidater
- ID3-102 Idrett og samfunn 593 kandidater
- NHB1-HV Natur, helse og bevegelse 1 566 kandidater
- ID3-101 Bevegelseslære, anatomi, motorisk læring 563 kandidater
- ID3-103 Undervisningslære 548 kandidater
- ID3-104 Aktivitetslære 530 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 203–216 kandidater tatt FHA612 (Trening og helse) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,08–3,18 (C), den vanligste karakteren er B, og 38–41 % ender på A eller B. 7–8,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 7–8,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

