- Snitt (beståtte)
- 3,23–3,34C
- Stryk
- 2,7–4 %
- Kandidater
- 172–186
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,37–3,42 blant beståtte
3,14–3,30 med stryk
27–29 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,23–3,34
- Snitt med stryk
- 3,10–3,25
- Strykprosent
- 2,7–4 %
- Med bokstavkarakter
- 172–186
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 27–29 | 3,37–3,42 (C) | 4–7 % |
| 2024 | 29–30 | 2,65–2,74 (C) | 10 % |
| 2023 | 22–25 | 3,27–3,45 (C) | 4–9 % |
| 2022 | 17 | 3,29 (C) | 0 % |
| 2021 | 24–25 | 3,32–3,42 (C) | 0 % |
| 2020 | 17–19 | 2,94–3,17 (C) | 0 % |
| 2019 | 18–19 | 3,68–3,78 (B) | 0 % |
| 2018 | 6–9 | 3,14–3,63 (C–B) | 0 % |
| 2017 | 12–13 | 3,54–3,67 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om FHA1012
Hva er snittkarakteren i FHA1012 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 3,23–3,34, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 172–186 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FHA1012?
2,7–4 % av kandidatene har strøket i FHA1012 ved HVL i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FHA1012?
Den vanligste karakteren i FHA1012 er C (32–34 % av kandidatene), og 40–44 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FHA1012?
FHA1012 Folkehelsearbeid i organisasjons- og samfunnsperspektiv gir 15,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar FHA1012?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i FHA1012?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FHA-emner ved HVL
- FHA212 Fysisk aktivitet og helse
- FHA112 Introduksjon til folkehelsearbeid
- FHA412 Samfunnsplanlegging og samfunnsvitenskapelig metode
- FHA318 Basics in nutrition and health
- FHA612 Trening og helse
- FHA812 Fysisk aktivitet og helsefremmende arbeid
- FHA912 Kostholdsarbeid i samfunnet
- FHA518 Arenaer for kostholdsarbeid
- FHA1112 Bacheloroppgave
- FHA312 Kosthold og helse
Mest tatte emner ved Institutt for pedagogikk, religion og samfunnsfag
- MGUPE101 Pedagogikk og elevkunnskap, emne 1 - Lærerrollen og elevenes læring og utvikling 2 152 kandidater
- MGBPE101 Pedagogikk og elevkunnskap, emne 1 - Lærerrollen og elevenes læring og utvikling 1 886 kandidater
- BULL101 Barns utvikling, lek og læring 1 524 kandidater
- MGUPE201 Pedagogikk og elevkunnskap, emne 2 - Læreren og eleven i mangfoldige læringsmiljø 1 483 kandidater
- MGBPE201 Pedagogikk og elevkunnskap, emne 2 - Læreren og eleven i mangfoldige læringsmiljø 1 203 kandidater
- LSU301 Ledelse, samarbeid og utviklingsarbeid 1 073 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 172–186 kandidater tatt FHA1012 (Folkehelsearbeid i organisasjons- og samfunnsperspektiv) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,23–3,34 (C), den vanligste karakteren er C, og 40–44 % ender på A eller B. 2,7–4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,7–4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

