ING104: Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder
- Snitt (beståtte)
- 3,54B
- Stryk
- 2,2 %
- Kandidater
- 720
- År
- 2017–2023
H2023
98 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,54
- Snitt med stryk
- 3,40
- Strykprosent
- 2,2 %
- Med bokstavkarakter
- 400
320 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 85 | 15 % | 3,90 | 0,0 % |
| Menn | 492 | 85 % | 3,80 | 0,0 % |
Av 577 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 80 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2017–2023.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 98 | – | 0 % |
| 2022 | 113 | – | 0 % |
| 2021 | 112 | 3,46 (C) | 5 % |
| 2020 | 109 | – | 0 % |
| 2019 | 97 | 3,30 (C) | 4 % |
| 2018 | 87 | 3,91 (B) | 0 % |
| 2017 | 104 | 3,52 (B) | 6 % |
Ofte stilte spørsmål om ING104
Hva er snittkarakteren i ING104 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 3,54, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 400 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ING104?
2,2 % av kandidatene har strøket i ING104 ved HVL i perioden 2017–2023.
Hvilken karakter er vanligst i ING104?
Den vanligste karakteren i ING104 er C (31 % av kandidatene), og 50 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ING104?
ING104 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder gir 10,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar ING104?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Bachelor i ingeniørfag, automatisering med robotikk94 kandidater · 29 %
- Bachelor i ingeniørfag, elkraftteknikk71 kandidater · 22 %
- Bachelor i ingeniørfag, cyberfysisk nettverksteknologi49 kandidater · 15 %
- Bachelor i ingeniørfag, elektronikk48 kandidater · 15 %
- Bachelor i ingeniørfag, automatisering med robotikk15 kandidater · 5 %
- Bachelor i ingeniørfag, automatisering med robotikk11 kandidater · 3 %
- Bachelor i ingeniørfag, elkraftteknikk8 kandidater · 3 %
Hvor fører ING104?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ING104?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere ING-emner ved HVL
- ING161 Kjemi for ingeniører
- ING101 Teknologiledelse, økonomi og nyskaping
- ING303 Systemtenking og innovasjon for ingeniører
- ING102 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder
- ING106 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder
- ING202 Programmering for ingeniører
- ING100 Ingeniørfaglig innføringsemne
- ING172 Klassisk mekanikk og termodynamikk
- ING127 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder
- ING151 Engelsk språk og kultur - nettbasert kurs
Emner studentene på ING104 også tar
- ELE304 PLS programmering 427 kandidater
- ELE102 Programmering og mikrokontrollere 1 044 kandidater
- ELE161 Statistikk og måleteknikk 618 kandidater
- ELE350 Bacheloroppgave 400 kandidater
- ELE302 Reguleringsteknikk 2 325 kandidater
- ELE306 Robotikk 327 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2023 har 720 kandidater tatt ING104 (Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,54 (B), den vanligste karakteren er C, og 50 % ender på A eller B. 2,2 % av kandidatene stryker. I 2021 endte snittet på 3,46 (C) – opp fra 3,30 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

