ING172: Klassisk mekanikk og termodynamikk
- Snitt (beståtte)
- 3,01C
- Stryk
- 10,6 %
- Kandidater
- 602
- År
- 2020–2025
H2025
snitt 1,00 blant beståtte
0,38 med stryk
8 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,01
- Snitt med stryk
- 2,69
- Strykprosent
- 10,6 %
- Med bokstavkarakter
- 602
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 149 | 30 % | 2,89 | 14,8 % |
| Menn | 346 | 70 % | 3,02 | 8,1 % |
Av 495 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 82 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2020–2025.
År for år
6 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 73 | 2,18 (D) | 22 % |
| 2024 | 87 | 3,17 (C) | 3 % |
| 2023 | 84 | 3,34 (C) | 13 % |
| 2022 | 120 | 3,45 (C) | 3 % |
| 2021 | 136 | 2,63 (C) | 15 % |
| 2020 | 102 | 3,03 (C) | 9 % |
Ofte stilte spørsmål om ING172
Hva er snittkarakteren i ING172 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 3,01, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 602 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2020–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ING172?
10,6 % av kandidatene har strøket i ING172 ved HVL i perioden 2020–2025.
Hvilken karakter er vanligst i ING172?
Den vanligste karakteren i ING172 er C (31 % av kandidatene), og 31 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ING172?
ING172 Klassisk mekanikk og termodynamikk gir 5,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar ING172?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ING172?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ING172?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere ING-emner ved HVL
- ING161 Kjemi for ingeniører
- ING101 Teknologiledelse, økonomi og nyskaping
- ING303 Systemtenking og innovasjon for ingeniører
- ING102 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder
- ING106 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder
- ING104 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder
- ING202 Programmering for ingeniører
- ING100 Ingeniørfaglig innføringsemne
- ING127 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder
- ING151 Engelsk språk og kultur - nettbasert kurs
Emner studentene på ING172 også tar
- BYG161 Mekanikk 714 kandidater
- MAT202 Matematikk 2 2 136 kandidater
- BYG105 Bygningskonstruksjoner 894 kandidater
- BYG102 Statistikk og landmåling 1 441 kandidater
- BYG115 Geoteknikk 876 kandidater
- BYG106 Betongkonstruksjoner 720 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2020–2025 har 602 kandidater tatt ING172 (Klassisk mekanikk og termodynamikk) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,01 (C), den vanligste karakteren er C, og 31 % ender på A eller B. 10,6 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,18 (D) – ned fra 3,17 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2020–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

