- Snitt (beståtte)
- 3,65–3,69B
- Stryk
- 0 %
- Kandidater
- 343–348
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,90 blant beståtte
3,90 med stryk
67 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,65–3,69
- Snitt med stryk
- 3,65–3,69
- Strykprosent
- 0 %
- Med bokstavkarakter
- 343–348
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 118 | 42 % | 4,09 | 0,0 % |
| Menn | 161 | 58 % | 3,83 | 0,0 % |
Av 279 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 82 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2017–2025.
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 67 | 3,90 (B) | 0 % |
| 2024 | 34 | 3,74 (B) | 0 % |
| 2023 | 38 | 3,53 (B) | 0 % |
| 2022 | 29–30 | 3,67–3,76 (B) | 0 % |
| 2021 | 40 | 3,68 (B) | 0 % |
| 2020 | 40–41 | 3,41–3,48 (C) | 0 % |
| 2019 | 38–39 | 3,69–3,74 (B) | 0 % |
| 2018 | 28–30 | 3,60–3,75 (B) | 0 % |
| 2017 | 29 | 3,45 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om LEI104
Hva er snittkarakteren i LEI104 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 3,65–3,69, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 343–348 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i LEI104?
0 % av kandidatene har strøket i LEI104 ved HVL i perioden 2017–2025.
Hvilken karakter er vanligst i LEI104?
Den vanligste karakteren i LEI104 er B (34–35 % av kandidatene), og 57–58 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir LEI104?
LEI104 Eiendomsdannelse ved oppmålingsforretning gir 10,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar LEI104?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører LEI104?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i LEI104?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere LEI-emner ved HVL
- LEI102 Matematikk
- LEI100 Innføring i eiendomsfagene
- LEI117 Innføring i geomatikk og geo-informatikk
- LEI105 Eiendomslandmåling
- LEI113 Økonomi og ressursforvaltning
- LEI111 Geografiske informasjonssystemer og analyse
- LEI107 Ingeniørlandmåling
- LEI300 Eiendom, matrikkel og jordskifte
- LEI150 Bacheloroppgave - Landmåling og eiendomsdesign
- LEI110 Industrilandmåling og laserskanning
Emner studentene på LEI104 også tar
Fra Bachelor i landmåling og eiendomsdesign: studentene der tar både LEI104 og disse.
- BYG102 Statistikk og landmåling 1 441 kandidater
- BYG109 Geografisk Informasjonsanalyse 506 kandidater
- BYG110 Vei- og arealplanlegging 600 kandidater
- LEI350 Bacheloroppgave - Landmåling og eiendomsdesign 130 kandidater
- BYG130 Transformasjon i tettstedssentrum og urbane områder 150 kandidater
- BYG116 Styrt praksis 204 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 343–348 kandidater tatt LEI104 (Eiendomsdannelse ved oppmålingsforretning) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,65–3,69 (B), den vanligste karakteren er B, og 57–58 % ender på A eller B. 0 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,90 (B) – opp fra 3,74 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 60–75 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

