- Snitt (beståtte)
- 2,99–3,07C
- Stryk
- 9,6–10,5 %
- Kandidater
- 330–347
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,84–2,90 blant beståtte
2,32–2,35 med stryk
37–38 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,99–3,07
- Snitt med stryk
- 2,68–2,77
- Strykprosent
- 9,6–10,5 %
- Med bokstavkarakter
- 330–347
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 37–38 | 2,84–2,90 (C) | 18–19 % |
| 2024 | 43–44 | 3,00–3,06 (C) | 18–19 % |
| 2023 | 27–28 | 3,29–3,36 (C) | 11 % |
| 2022 | 41–43 | 2,83–2,93 (C) | 0 % |
| 2021 | 36 | 2,75 (C) | 11 % |
| 2020 | 40–42 | 2,95–3,00 (C) | 2–5 % |
| 2019 | 33–37 | 2,77–2,97 (C) | 11–12 % |
| 2018 | 34–37 | 3,17–3,29 (C) | 14–15 % |
| 2017 | 39–42 | 3,33–3,41 (C) | 2–5 % |
Ofte stilte spørsmål om LEI113
Hva er snittkarakteren i LEI113 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 2,99–3,07, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 330–347 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i LEI113?
9,6–10,5 % av kandidatene har strøket i LEI113 ved HVL i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i LEI113?
Den vanligste karakteren i LEI113 er C (41–44 % av kandidatene), og 24–26 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir LEI113?
LEI113 Økonomi og ressursforvaltning gir 10,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar LEI113?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører LEI113?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i LEI113?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere LEI-emner ved HVL
- LEI102 Matematikk
- LEI100 Innføring i eiendomsfagene
- LEI117 Innføring i geomatikk og geo-informatikk
- LEI105 Eiendomslandmåling
- LEI104 Eiendomsdannelse ved oppmålingsforretning
- LEI111 Geografiske informasjonssystemer og analyse
- LEI107 Ingeniørlandmåling
- LEI300 Eiendom, matrikkel og jordskifte
- LEI150 Bacheloroppgave - Landmåling og eiendomsdesign
- LEI110 Industrilandmåling og laserskanning
Emner studentene på LEI113 også tar
Fra Bachelor i landmåling og eiendomsdesign: studentene der tar både LEI113 og disse.
- BYG102 Statistikk og landmåling 1 441 kandidater
- BYG109 Geografisk Informasjonsanalyse 506 kandidater
- BYG110 Vei- og arealplanlegging 600 kandidater
- LEI350 Bacheloroppgave - Landmåling og eiendomsdesign 130 kandidater
- BYG130 Transformasjon i tettstedssentrum og urbane områder 150 kandidater
- BYG116 Styrt praksis 204 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 330–347 kandidater tatt LEI113 (Økonomi og ressursforvaltning) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,99–3,07 (C), den vanligste karakteren er C, og 24–26 % ender på A eller B. 9,6–10,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 9,6–10,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

