- Snitt (beståtte)
- 2,65–2,67C
- Stryk
- 10,1–10,5 %
- Kandidater
- 590–599
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,01–2,05 blant beståtte
1,78–1,81 med stryk
85–86 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,65–2,67
- Snitt med stryk
- 2,38–2,40
- Strykprosent
- 10,1–10,5 %
- Med bokstavkarakter
- 532–540
57 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 265 | 50 % | 2,80 | 6,8 % |
| Menn | 262 | 50 % | 2,38 | 8,8 % |
Av 527 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 90 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2017–2025.
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 85–86 | 2,01–2,05 (D) | 12 % |
| 2024 | 32 | 2,85 (C) | 16 % |
| 2023 | 41 | 3,11 (C) | 7 % |
| 2022 | 57 | 2,62 (C) | 21 % |
| 2021 | 41–44 | 1,83–2,04 (D) | 26–29 % |
| 2020 | 51 | – | 10 % |
| 2019 | 86 | 2,66 (C) | 5 % |
| 2018 | 100–105 | 3,10–3,15 (C) | 1–2 % |
| 2017 | 97 | 2,65 (C) | 9 % |
Ofte stilte spørsmål om ME6-1001
Hva er snittkarakteren i ME6-1001 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 2,65–2,67, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 532–540 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ME6-1001?
10,1–10,5 % av kandidatene har strøket i ME6-1001 ved HVL i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ME6-1001?
Den vanligste karakteren i ME6-1001 er D (22–23 % av kandidatene), og 25–26 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ME6-1001?
ME6-1001 Statistikk gir 7,5 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar ME6-1001?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ME6-1001?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ME6-1001?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ME-emner ved HVL
- ME6-1002 Samfunnsvitenskaplig metode
- ME420 Statistikk
- ME6-501 Forskningsdesign og metode
- ME6-1000 Matematikk for økonomer
- ME2-200 Statistikk og økonomi
- ME4-300 Scientific Writing and Theory of Science
- MET207 Vannkraftsystemer
- ME6-500 Forskingsstrategiar og metode
- MET202 Stabilitet i elkrafttekniske systemer
- MET201 Høyspenningsanlegg
Emner studentene på ME6-1001 også tar
Fra Bachelor i eiendomsmegling, økonomi og jus: studentene der tar både ME6-1001 og disse.
- EM6-1003 Jus for eiendomsmeglere 1 305 kandidater
- EM6-1002 Oppgjør av eiendomshandel 227 kandidater
- EM6-1001 Praktisk eiendomsmegling 1 265 kandidater
- EM6-2000 Jus for eiendomsmeglere 2 238 kandidater
- JU6-1004 Skatte- og avgiftsrett for eiendomsmeglere 208 kandidater
- EM6-2002 Jus for eiendomsmeglere 3 189 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 590–599 kandidater tatt ME6-1001 (Statistikk) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,65–2,67 (C), den vanligste karakteren er D, og 25–26 % ender på A eller B. 10,1–10,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 10,1–10,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

