- Snitt (beståtte)
- 3,38–3,41C
- Stryk
- 0,9–1,7 %
- Kandidater
- 342–348
- År
- 2019–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,63–3,66 blant beståtte
3,63–3,66 med stryk
53–54 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,38–3,41
- Snitt med stryk
- 3,36–3,40
- Strykprosent
- 0,9–1,7 %
- Med bokstavkarakter
- 243–247
97 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 281 | 90 % | 3,44 | 0,0 % |
| Menn | 32 | 10 % | 3,14 | 0,0 % |
Av 313 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2019–2025.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 53–54 | 3,63–3,66 (B) | 0 % |
| 2024 | 69 | 3,33 (C) | 0 % |
| 2023 | 31 | 3,58 (B) | 0 % |
| 2022 | 54–56 | 3,17–3,21 (C) | 2–4 % |
| 2021 | 36–37 | 3,27–3,33 (C) | 0 % |
| 2020 | 72–73 | – | 1–3 % |
| 2019 | 27–28 | – | 4–7 % |
Ofte stilte spørsmål om ME6-501
Hva er snittkarakteren i ME6-501 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 3,38–3,41, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 243–247 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ME6-501?
0,9–1,7 % av kandidatene har strøket i ME6-501 ved HVL i perioden 2019–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ME6-501?
Den vanligste karakteren i ME6-501 er C (41–42 % av kandidatene), og 45 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ME6-501?
ME6-501 Forskningsdesign og metode gir 22,5 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hva ligger du an til i ME6-501?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ME-emner ved HVL
- ME6-1002 Samfunnsvitenskaplig metode
- ME6-1001 Statistikk
- ME420 Statistikk
- ME6-1000 Matematikk for økonomer
- ME2-200 Statistikk og økonomi
- ME4-300 Scientific Writing and Theory of Science
- MET207 Vannkraftsystemer
- ME6-500 Forskingsstrategiar og metode
- MET202 Stabilitet i elkrafttekniske systemer
- MET201 Høyspenningsanlegg
Emner studentene på ME6-501 også tar
- OR6-403 Ledelse og endring i organisasjoner 505 kandidater
- SØ6-402 Offentlig økonomiforvaltning 512 kandidater
- SA6-504 Politikk, styring og innovasjon i offentlig sektor 283 kandidater
- JU6-404 Jus for offentlig ledelse 487 kandidater
- MR691 Masteroppgave i organisasjon og ledelse 282 kandidater
- SA6-502 Helse- og velferdspolitikk 160 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2019–2025 har 342–348 kandidater tatt ME6-501 (Forskningsdesign og metode) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,38–3,41 (C), den vanligste karakteren er C, og 45 % ender på A eller B. 0,9–1,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,9–1,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

