Hopp til innhold

MGUNA401: Naturfag 2, emne 2 - Fordypning i biologi for grunnskolen

Snitt (beståtte)
3,40–3,46C
Stryk
4–6,4 %
Kandidater
168–179
År
2018–2022

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2022. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2022

snitt 3,42–3,54 blant beståtte

3,42–3,54 med stryk

23–25 kandidater

1–2
A4–8
10
B40–43
11
C44–48
1–2
D4–8
0
E0 %
0
F0 %
H2018H2022

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2018: 3,65–3,72H2019: 3,17–3,22V2020: 3,38–3,60H2020: 3,49H2021: 3,22–3,29H2022: 3,42–3,54H2018H2019H2020H2021H20223,42–3,54

Stryk per termin

25 %12.5 %H2018: 8 %H2019: 3–5 %V2020: 9–20 %H2020: 3–5 %H2021: 4–8 %H2022: 0 %H2018H2019H2020H2021H20220 %
7–10
A13–17
34–36
B60–61
40–42
C71
9–10
D16–17
1 %
E1–2
4–6
F7–11

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,40–3,46
Snitt med stryk
3,18–3,32
Strykprosent
4–6,4 %
Med bokstavkarakter
168–179

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner9069 %3,510,0 %
Menn4131 %3,390,0 %

Av 131 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 83 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2018–2022.

År for år

5 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202223–253,42–3,54 (C–B)0 %
202124–263,22–3,29 (C)4–8 %
202045–493,47–3,51 (C–B)4–9 %
201937–393,17–3,22 (C)3–5 %
201839–403,65–3,72 (B)8 %

Ofte stilte spørsmål om MGUNA401

Hva er snittkarakteren i MGUNA401 ved HVL?

Snittet blant beståtte er 3,40–3,46, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 168–179 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2022, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i MGUNA401?

4–6,4 % av kandidatene har strøket i MGUNA401 ved HVL i perioden 2018–2022. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i MGUNA401?

Den vanligste karakteren i MGUNA401 er C (40–42 % av kandidatene), og 42–45 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir MGUNA401?

MGUNA401 Naturfag 2, emne 2 - Fordypning i biologi for grunnskolen gir 15,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.

Hvem tar MGUNA401?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører MGUNA401?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i MGUNA401?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere MGUNA-emner ved HVL

Emner studentene på MGUNA401 også tar

Fra Grunnskolelærerutdanning 5.-10. trinn: studentene der tar både MGUNA401 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2018–2022 har 168–179 kandidater tatt MGUNA401 (Naturfag 2, emne 2 - Fordypning i biologi for grunnskolen) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,40–3,46 (C), den vanligste karakteren er C, og 42–45 % ender på A eller B. 4–6,4 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2022, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4–6,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.