- Snitt (beståtte)
- 2,85–2,91C
- Stryk
- 8–9,4 %
- Kandidater
- 450–470
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,28–2,50 blant beståtte
1,78–2,00 med stryk
23–25 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,85–2,91
- Snitt med stryk
- 2,58–2,67
- Strykprosent
- 8–9,4 %
- Med bokstavkarakter
- 450–470
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 293 | 79 % | 2,85 | 2,4 % |
| Menn | 78 | 21 % | 2,64 | 6,4 % |
Av 371 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 86 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2017–2025.
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 23–25 | 2,28–2,50 (D–C) | 20–22 % |
| 2024 | 17–20 | 2,69–2,83 (C) | 5–11 % |
| 2023 | 24–25 | 3,10–3,14 (C) | 16–17 % |
| 2022 | 31–33 | 3,26–3,33 (C) | 3–6 % |
| 2021 | 65–69 | 2,85–2,95 (C) | 9–11 % |
| 2020 | 84–85 | 2,55–2,58 (C) | 11 % |
| 2019 | 78–80 | 2,92–2,97 (C) | 10 % |
| 2018 | 76–80 | 2,97–3,03 (C) | 3–5 % |
| 2017 | 52–53 | 2,90 (C) | 2–4 % |
Ofte stilte spørsmål om MGUNO101
Hva er snittkarakteren i MGUNO101 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 2,85–2,91, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 450–470 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MGUNO101?
8–9,4 % av kandidatene har strøket i MGUNO101 ved HVL i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MGUNO101?
Den vanligste karakteren i MGUNO101 er C (33–35 % av kandidatene), og 23–26 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MGUNO101?
MGUNO101 Norsk på mellomtrinnet 1: Språk- og tekstkunnskap gir 15,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar MGUNO101?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MGUNO101?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MGUNO101?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MGUNO-emner ved HVL
- MGUNO201 Norsk på mellomtrinnet 2: Litteratur- og tekstkunnskap
- MGUNO502 Norsk 3, emne 2 - Språk og språkdidaktikk
- MGUNO401 Norsk på ungdomstrinnet 2: Språkmangfold og tekstmangfold
- MGUNO301 Norsk på ungdomstrinnet 1: Historisk perspektiv
- MGUNO501 Norsk 3, emne 1 - Litteratur og litteraturdidaktikk
- MGUNO102 Norsk på mellomtrinnet 1: Språk- og tekstkunnskap
- MGUNO202 Norsk på mellomtrinnet 2: Litteratur- og tekstkunnskap
- MGUNO503 Norsk 3, emne 3 - Prosjektforberedende emne
- MGUNOR402 Norsk på ungdomstrinnet 2: Litteratur, kultur og historie
- MGUNOR302 Norsk på ungdomstrinnet 1: Språk, kultur og historie
Emner studentene på MGUNO101 også tar
Fra Grunnskolelærerutdanning 5.-10. trinn: studentene der tar både MGUNO101 og disse.
- MGUPE101 Pedagogikk og elevkunnskap, emne 1 - Lærerrollen og elevenes læring og utvikling 2 152 kandidater
- MGUPE401 Pedagogikk og elevkunnskap, emne 4 - Den forskende, nyskapende og etisk bevisste lærer 1 037 kandidater
- MGUPE301 Pedagogikk og elevkunnskap, emne 3 - Den profesjonelle lærer 1 037 kandidater
- MGUPE201 Pedagogikk og elevkunnskap, emne 2 - Læreren og eleven i mangfoldige læringsmiljø 1 483 kandidater
- MGUMA101 Matematikk 1, emne 1 - Undervisning i matematikk 775 kandidater
- MGUMA201 Matematikk 1, emne 2 - Læring i matematikk 604 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 450–470 kandidater tatt MGUNO101 (Norsk på mellomtrinnet 1: Språk- og tekstkunnskap) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,85–2,91 (C), den vanligste karakteren er C, og 23–26 % ender på A eller B. 8–9,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 8–9,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

