- Snitt (beståtte)
- 2,48–2,56D–C
- Stryk
- 13,4–15,3 %
- Kandidater
- 122–129
- År
- 2022–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2022–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,85–3,00 blant beståtte
2,31–2,44 med stryk
15–17 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,48–2,56
- Snitt med stryk
- 2,10–2,21
- Strykprosent
- 13,4–15,3 %
- Med bokstavkarakter
- 122–129
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 64 | 65 % | 2,34 | 21,9 % |
| Menn | 34 | 35 % | 2,26 | 0,0 % |
Av 98 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 85 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2022–2025.
År for år
4 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 15–17 | 2,85–3,00 (C) | 18–20 % |
| 2024 | 14–17 | 2,38–2,67 (D–C) | 6–13 % |
| 2023 | 39–40 | 2,22–2,32 (D) | 30–31 % |
| 2022 | 54–55 | 2,55 (C) | 2–4 % |
Ofte stilte spørsmål om RL1013
Hva er snittkarakteren i RL1013 ved MF?
Snittet blant beståtte er 2,48–2,56, som tilsvarer bokstavkarakteren D–C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 122–129 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2022–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i RL1013?
13,4–15,3 % av kandidatene har strøket i RL1013 ved MF i perioden 2022–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i RL1013?
Den vanligste karakteren i RL1013 er D (28–30 % av kandidatene), og 19–22 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir RL1013?
RL1013 Kristendom: tradisjon og tolkning gir 10,0 studiepoeng ved MF vitenskapelig høyskole.
Hvem tar RL1013?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører RL1013?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i RL1013?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere RL-emner ved MF
- RL1010 Religion i historie og samtid
- RL2040 Østlig religiøsitet
- RL2030 Islam: Tradisjon og mangfold - Lektorprogrammet
- RL1020 Livssynskunnskap og religionspedagogikk
- RL1012 Introduction to Religious Studies and Hinduism and Buddhism
- RL1016 Historie og livssyn: Kristendommens historie og det moderne livssynsmangfold
- RL1015 Historie, livssynskunnskap og pedagogikk
- RL2050 Kristendommens kulturhistorie
- RL2035 Islam: Tradisjon og mangfold
- RLE1010 Religion, etikk og filosofi
Emner studentene på RL1013 også tar
Fra Lektorprogram i KRLE / religion og etikk og samfunnsfag: studentene der tar både RL1013 og disse.
- PPU1020 Pedagogikk 2, didaktikk 2 og praksis 189 kandidater
- MET5010 Kvalitative forskningsmetoder 707 kandidater
- RL5075 Filosofi 148 kandidater
- EX1010 Examen philosophicum 1 584 kandidater
- AVH5055 Masteroppgave Lektorprogram i KRLE/ religion og etikk og samfunnsfag: 124 kandidater
- RL1014 Hellige skrifter 136 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2022–2025 har 122–129 kandidater tatt RL1013 (Kristendom: tradisjon og tolkning) ved MF vitenskapelig høyskole. Snittkarakteren blant beståtte er 2,48–2,56 (D–C), den vanligste karakteren er D, og 19–22 % ender på A eller B. 13,4–15,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2022–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 13,4–15,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

