- Snitt (beståtte)
- 3,59B
- Stryk
- 1,1–1,7 %
- Kandidater
- 719
- År
- 2020–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2020–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,36 blant beståtte
3,29–3,32 med stryk
102 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,59
- Snitt med stryk
- 3,53–3,55
- Strykprosent
- 1,1–1,7 %
- Med bokstavkarakter
- 719
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 366 | 53 % | 3,61 | 0,0 % |
| Menn | 329 | 47 % | 3,70 | 0,0 % |
Av 695 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2020–2025.
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 102 | 3,36 (C) | 1–2 % |
| 2024 | 114–116 | 3,66–3,68 (B) | 1–2 % |
| 2023 | 132 | 3,42 (C) | 1–2 % |
| 2022 | 145 | 3,60 (B) | 1 % |
| 2020 | 226 | 3,75 (B) | 2 % |
Ofte stilte spørsmål om BUS401N
Hva er snittkarakteren i BUS401N ved NHH?
Snittet blant beståtte er 3,59, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 719 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2020–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BUS401N?
1,1–1,7 % av kandidatene har strøket i BUS401N ved NHH i perioden 2020–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BUS401N?
Den vanligste karakteren i BUS401N er B (43–44 % av kandidatene), og 58 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BUS401N?
BUS401N Strategiske lønnsomhetsanalyser (N) gir 7,5 studiepoeng ved Norges handelshøyskole.
Hva ligger du an til i BUS401N?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BUS-emner ved NHH
- BUS400N Styring av større foretak (N)
- BUS446 Sustainable Business Models
- BUS401 Strategiske lønnsomhetsanalyser og prising (utgått, erstattet av BUS401N/BUS401E)
- BUSTHE Selvstendig arbeid i hovedprofilen økonomisk styring
- BUS402 Finansregnskap I (videreføres som ACC401N)
- BUS441 Konkurransestrategi (utgått, endra kode til ECN433)
- BUS400E Management Control
- BUS425 Verdsettelse med regnskapsanalyse (erstattet av BUS440B)
- BUS438 Strategisk organisering og konkurranse (N)
- BUS422 Investeringsanalyse (erstattet av BUS422E og BUS422N)
Emner studentene på BUS401N også tar
- FIE400E Investments 5 492 kandidater
- FIE402 Corporate Finance 3 849 kandidater
- FIE432 Personlig økonomi(N) 5 795 kandidater
- FIETHE Selvstendig arbeid i hovedprofilen finansiell økonomi 4 334 kandidater
- ENE452 Seminar: Sustainability and Ethical Challenges 1 999 kandidater
- ECN402 Econometrics 2 997 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2020–2025 har 719 kandidater tatt BUS401N (Strategiske lønnsomhetsanalyser (N)) ved Norges handelshøyskole. Snittkarakteren blant beståtte er 3,59 (B), den vanligste karakteren er B, og 58 % ender på A eller B. 1,1–1,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2020–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,1–1,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

