MA431: Politikkutforming og praksiskontekster
- Snitt (beståtte)
- 3,48–3,52C–B
- Stryk
- 1,8–3,6 %
- Kandidater
- 218–227
- År
- 2014–2022
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2022. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2022
snitt 4,00 blant beståtte
4,00 med stryk
15 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,48–3,52
- Snitt med stryk
- 3,36–3,46
- Strykprosent
- 1,8–3,6 %
- Med bokstavkarakter
- 218–227
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2022 | 15 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2021 | 17 | 4,24 (B) | 0 % |
| 2020 | 17–20 | 3,26–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2019 | 22–23 | 3,62 (B) | 5–9 % |
| 2018 | 19–20 | 3,53–3,60 (B) | 0 % |
| 2017 | 21–23 | 3,10–3,20 (C) | 5–9 % |
| 2016 | 33 | 3,18 (C) | 0 % |
| 2015 | 31–32 | 3,30 (C) | 3–6 % |
| 2014 | 43–44 | 3,57 (B) | 2–5 % |
Ofte stilte spørsmål om MA431
Hva er snittkarakteren i MA431 ved NIH?
Snittet blant beståtte er 3,48–3,52, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 218–227 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2022, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MA431?
1,8–3,6 % av kandidatene har strøket i MA431 ved NIH i perioden 2014–2022. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MA431?
Den vanligste karakteren i MA431 er C (30–31 % av kandidatene), og 48–50 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MA431?
MA431 Politikkutforming og praksiskontekster gir 10,0 studiepoeng ved Norges idrettshøgskole.
Hva ligger du an til i MA431?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MA-emner ved NIH
Emner studentene på MA431 også tar
- MET400 Vitenskapelig metode 864 kandidater
- VIT400 Vitenskapsteori og forskningsetikk 834 kandidater
- STA400 Statistikk 428 kandidater
- MET405 Kvalitativ forskning 362 kandidater
- MET415 Spesiell metode - prosjektplan 234 kandidater
- MA413 Fordypningsoppgave 158 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2022 har 218–227 kandidater tatt MA431 (Politikkutforming og praksiskontekster) ved Norges idrettshøgskole. Snittkarakteren blant beståtte er 3,48–3,52 (C–B), den vanligste karakteren er C, og 48–50 % ender på A eller B. 1,8–3,6 % av kandidatene stryker. I 2022 endte snittet på 4,00 (B) – ned fra 4,24 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2022, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,8–3,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

