Hopp til innhold

AOS237: Foretaksstrategi

Snitt (beståtte)
3,49–3,50C
Stryk
1,4–1,8 %
Kandidater
1 077
År
2014–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

snitt 3,40 blant beståtte

3,33 med stryk

132 kandidater

9
A7 %
46
B35 %
62
C47 %
12
D9 %
0
E0 %
3
F2 %
V2014H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2014: 3,68V2015: 3,66V2016: 3,52–3,54V2017: 3,48V2018: 3,32–3,35V2019: 3,54H2019: 3,58–3,61H2020: 3,58H2021: 3,76V2022: 3,57H2022: 3,45–3,49H2023: 3,26H2024: 3,26H2025: 3,40V2014V2017H2020H2022H20253,40

Stryk per termin

25 %12.5 %V2014: 0 %V2015: 1–2 %V2016: 1–2 %V2017: 5 %V2018: 1–3 %V2019: 0 %H2019: 0 %H2020: 0 %H2021: 0 %V2022: 0 %H2022: 1–3 %H2023: 5 %H2024: 1–2 %H2025: 2 %V2014V2017H2020H2022H20252 %
12 %
A130
38 %
B413
36 %
C393
10 %
D109
2 %
E17–21
1–2
F15–20

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,49–3,50
Snitt med stryk
3,43–3,45
Strykprosent
1,4–1,8 %
Med bokstavkarakter
1 077

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner48049 %3,610,0 %
Menn50151 %3,500,0 %

Av 981 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.

År for år

12 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
20251323,40 (C)2 %
20241013,26 (C)1–2 %
2023773,26 (C)5 %
202282–843,46–3,49 (C)1–2 %
2021703,76 (B)0 %
2020763,58 (B)0 %
20191453,56–3,58 (B)0 %
201879–813,32–3,35 (C)1–3 %
2017613,48 (C)5 %
201693–953,52–3,54 (B)1–2 %
201584–853,66 (B)1–2 %
2014773,68 (B)0 %

Ofte stilte spørsmål om AOS237

Hva er snittkarakteren i AOS237 ved NMBU?

Snittet blant beståtte er 3,49–3,50, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 077 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i AOS237?

1,4–1,8 % av kandidatene har strøket i AOS237 ved NMBU i perioden 2014–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i AOS237?

Den vanligste karakteren i AOS237 er B (38 % av kandidatene), og 50 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir AOS237?

AOS237 Foretaksstrategi gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.

Hvem tar AOS237?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører AOS237?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i AOS237?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere AOS-emner ved NMBU

Emner studentene på AOS237 også tar

Fra Økonomi og administrasjon: studentene der tar både AOS237 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2014–2025 har 1 077 kandidater tatt AOS237 (Foretaksstrategi) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,49–3,50 (C), den vanligste karakteren er B, og 50 % ender på A eller B. 1,4–1,8 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,40 (C) – opp fra 3,26 året før.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,4–1,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.