AOS340: Kvalitativ metode
- Snitt (beståtte)
- 3,72B
- Stryk
- 1,1 %
- Kandidater
- 1 249
- År
- 2014–2025
H2025
snitt 4,17 blant beståtte
4,17 med stryk
124 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,72
- Snitt med stryk
- 3,68
- Strykprosent
- 1,1 %
- Med bokstavkarakter
- 1 249
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 685 | 56 % | 3,80 | 0,6 % |
| Menn | 530 | 44 % | 3,71 | 1,3 % |
Av 1 215 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 124 | 4,17 (B) | 0 % |
| 2024 | 103 | 3,66 (B) | 0 % |
| 2023 | 88 | 3,68 (B) | 0 % |
| 2022 | 104 | 3,78 (B) | 11 % |
| 2021 | 101 | 3,84 (B) | 3 % |
| 2020 | 84 | 3,73 (B) | 0 % |
| 2019 | 78 | 3,71 (B) | 0 % |
| 2018 | 108 | 3,74 (B) | 0 % |
| 2017 | 108 | 3,79 (B) | 0 % |
| 2016 | 129 | 3,46 (C) | 0 % |
| 2015 | 113 | 3,50 (C) | 0 % |
| 2014 | 109 | 3,61 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om AOS340
Hva er snittkarakteren i AOS340 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,72, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 1 249 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i AOS340?
1,1 % av kandidatene har strøket i AOS340 ved NMBU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i AOS340?
Den vanligste karakteren i AOS340 er B (46 % av kandidatene), og 61 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir AOS340?
AOS340 Kvalitativ metode gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar AOS340?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører AOS340?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i AOS340?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere AOS-emner ved NMBU
- AOS229-B Ledelses- og organisasjonspsykologi
- AOS230 Organisasjons- og ledelsespsykologi
- AOS238-B Bærekraftige strategier
- AOS121-B Bærekraftig markedsføringsledelse
- AOS240 Samfunnsvitenskapelig metode
- AOS100-B Bærekraftig lederskap
- AOS130 Innføring i organisasjonsteori
- AOS120 Markedsføring
- AOS237 Foretaksstrategi
- AOS235F Praktisk endringsledelse - Nettversjon
Emner studentene på AOS340 også tar
- JUS320 Plan- og bygningsrett I - planlegging og gjennomføringsvirkemidler 1 760 kandidater
- JUS201 Offentlig saksbehandling og forvaltningsrett 1 953 kandidater
- JUS110 Innføring i eiendomsjus 841 kandidater
- JUS220 Miljøforvaltningsrett 2 208 kandidater
- JUS310 Rettigheter i fast eiendom 869 kandidater
- LAD103 Kartografi og geodatakilder i planlegging 780 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 1 249 kandidater tatt AOS340 (Kvalitativ metode) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,72 (B), den vanligste karakteren er B, og 61 % ender på A eller B. 1,1 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 4,17 (B) – opp fra 3,66 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

