ECOL100: Grunnleggende økologi
- Snitt (beståtte)
- 3,18C
- Stryk
- 3,4 %
- Kandidater
- 2 456
- År
- 2014–2025
V2025
snitt 3,57 blant beståtte
3,57 med stryk
191 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,18
- Snitt med stryk
- 3,07
- Strykprosent
- 3,4 %
- Med bokstavkarakter
- 2 456
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 580 | 65 % | 3,23 | 2,7 % |
| Menn | 857 | 35 % | 3,11 | 3,7 % |
Av 2 437 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 99 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 191 | 3,57 (B) | 0 % |
| 2024 | 163 | 3,82 (B) | 0 % |
| 2023 | 201 | 3,33 (C) | 2 % |
| 2022 | 218 | 3,17 (C) | 2 % |
| 2021 | 307 | 2,99 (C) | 4 % |
| 2020 | 261 | 3,05 (C) | 4 % |
| 2019 | 236 | 3,07 (C) | 3 % |
| 2018 | 208 | 2,82 (C) | 4 % |
| 2017 | 183 | 2,90 (C) | 9 % |
| 2016 | 163 | 3,19 (C) | 9 % |
| 2015 | 151 | 3,03 (C) | 3 % |
| 2014 | 174 | 3,49 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om ECOL100
Hva er snittkarakteren i ECOL100 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,18, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 2 456 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ECOL100?
3,4 % av kandidatene har strøket i ECOL100 ved NMBU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i ECOL100?
Den vanligste karakteren i ECOL100 er C (31 % av kandidatene), og 40 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ECOL100?
ECOL100 Grunnleggende økologi gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar ECOL100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Biologi225 kandidater · 22 %
- Skogfag131 kandidater · 13 %
- Fornybar energi111 kandidater · 11 %
- Lektorutdanning i realfag - LUR84 kandidater · 8 %
- Økologi og naturforvaltning76 kandidater · 7 %
- Ettårig grunnstudium65 kandidater · 6 %
- Landskapsingeniør39 kandidater · 4 %
- By- og regionplanlegging37 kandidater · 4 %
Hvor fører ECOL100?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ECOL100?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere ECOL-emner ved NMBU
- ECOL200 Generell økologi
- ECOL350 Restaureringsøkologi
- ECOL300 Naturvitenskapelig metode
- ECOL310 Økologiske effekter av globale miljøendringer
- ECOL330 Økologi og bevaring av tropisk regnskog
- ECOL201 Økologisk fordypningsoppgave
- ECOL380 Økologi og forvaltning av elver og innsjøer
- ECOL340 Utforsking og analyse av data i økologi og naturforvaltning
- ECOL110 Tropisk økologi og biologi
- ECOL302 Økologisk forskning
Emner studentene på ECOL100 også tar
- ZOOL100 Generell zoologi 1 428 kandidater
- BIO140 Innføringsemne i biologi 583 kandidater
- BIO100 Cellebiologi 2 190 kandidater
- STIN100 Biologisk data-analyse 1 112 kandidater
- BOT130 Grunnleggende plantefysiologi 1 097 kandidater
- BIO130 Generell mikrobiologi I 2 020 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 2 456 kandidater tatt ECOL100 (Grunnleggende økologi) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,18 (C), den vanligste karakteren er C, og 40 % ender på A eller B. 3,4 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,57 (B) – ned fra 3,82 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

