ECOL200: Generell økologi
- Snitt (beståtte)
- 3,25C
- Stryk
- 4,1 %
- Kandidater
- 1 333
- År
- 2014–2025
V2025
154 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,25
- Snitt med stryk
- 3,11
- Strykprosent
- 4,1 %
- Med bokstavkarakter
- 891
442 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 895 | 69 % | 3,36 | 2,6 % |
| Menn | 397 | 31 % | 3,15 | 3,8 % |
Av 1 292 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 96 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 154 | – | 8 % |
| 2024 | 139 | – | 0 % |
| 2023 | 149 | – | 3 % |
| 2022 | 144 | 3,49 (C) | 0 % |
| 2021 | 141 | 3,19 (C) | 4 % |
| 2020 | 89 | 3,24 (C) | 0 % |
| 2019 | 133 | 3,13 (C) | 5 % |
| 2018 | 71 | 3,64 (B) | 6 % |
| 2017 | 87 | 3,37 (C) | 0 % |
| 2016 | 73 | 3,03 (C) | 16 % |
| 2015 | 78 | 3,15 (C) | 6 % |
| 2014 | 75 | 2,84 (C) | 8 % |
Ofte stilte spørsmål om ECOL200
Hva er snittkarakteren i ECOL200 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,25, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 891 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ECOL200?
4,1 % av kandidatene har strøket i ECOL200 ved NMBU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i ECOL200?
Den vanligste karakteren i ECOL200 er C (31 % av kandidatene), og 41 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ECOL200?
ECOL200 Generell økologi gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar ECOL200?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ECOL200?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ECOL200?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere ECOL-emner ved NMBU
- ECOL100 Grunnleggende økologi
- ECOL350 Restaureringsøkologi
- ECOL300 Naturvitenskapelig metode
- ECOL310 Økologiske effekter av globale miljøendringer
- ECOL330 Økologi og bevaring av tropisk regnskog
- ECOL201 Økologisk fordypningsoppgave
- ECOL380 Økologi og forvaltning av elver og innsjøer
- ECOL340 Utforsking og analyse av data i økologi og naturforvaltning
- ECOL110 Tropisk økologi og biologi
- ECOL302 Økologisk forskning
Emner studentene på ECOL200 også tar
- EDS260 Globale miljøforandringer 924 kandidater
- ECN101 Samfunnsøkonomi for miljø og utvikling 797 kandidater
- EDS102 Introduksjon til miljø- og utviklingstudier 524 kandidater
- EDS101 Introduksjon til miljø og utvikling 543 kandidater
- EDS115 Innføring i forskningsmetode 426 kandidater
- ZOOL100 Generell zoologi 1 428 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 1 333 kandidater tatt ECOL200 (Generell økologi) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,25 (C), den vanligste karakteren er C, og 41 % ender på A eller B. 4,1 % av kandidatene stryker. I 2022 endte snittet på 3,49 (C) – opp fra 3,19 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

