Hopp til innhold

EDS130: Introduksjon til politisk økologi

Snitt (beståtte)
3,88–3,91B
Stryk
3,2–3,9 %
Kandidater
458–468
År
2014–2024

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2024

snitt 3,93–3,98 blant beståtte

3,93–3,98 med stryk

41–42 kandidater

10
A24 %
21
B50–51
9
C21–22
1–2
D2–5
0
E0 %
0
F0 %
V2014V2024

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2014: 3,56–3,68V2015: 3,58–3,61V2016: 3,72–3,76V2017: 4,10–4,15V2018: 3,47V2019: 3,95–4,00V2020: 4,20V2021: 4,02V2022: 4,28V2024: 3,93–3,98V2014V2016V2019V2021V20243,93–3,98

Stryk per termin

25 %12.5 %V2014: 10–11 %V2015: 2–4 %V2016: 0 %V2017: 2–5 %V2018: 0 %V2019: 2–5 %V2020: 9 %V2021: 0 %V2022: 6 %V2024: 0 %V2014V2016V2019V2021V20240 %
22 %
A103
45–46
B212
25 %
C116
2–4
D11–17
0 %
E1–2
3–4
F15–18

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,88–3,91
Snitt med stryk
3,73–3,79
Strykprosent
3,2–3,9 %
Med bokstavkarakter
458–468

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner32579 %4,000,9 %
Menn8521 %3,890,0 %

Av 410 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2014–2024.

År for år

10 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202441–423,93–3,98 (B)0 %
2022504,28 (B)6 %
2021494,02 (B)0 %
2020564,20 (B)9 %
201940–423,95–4,00 (B)2–5 %
2018513,47 (C)0 %
201741–434,10–4,15 (B)2–5 %
201642–433,72–3,76 (B)0 %
201550–523,58–3,61 (B)2–4 %
201438–403,56–3,68 (B)10–11 %

Ofte stilte spørsmål om EDS130

Hva er snittkarakteren i EDS130 ved NMBU?

Snittet blant beståtte er 3,88–3,91, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 458–468 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2024, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i EDS130?

3,2–3,9 % av kandidatene har strøket i EDS130 ved NMBU i perioden 2014–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i EDS130?

Den vanligste karakteren i EDS130 er B (45–46 % av kandidatene), og 67–69 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir EDS130?

EDS130 Introduksjon til politisk økologi gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.

Hvem tar EDS130?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hva ligger du an til i EDS130?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere EDS-emner ved NMBU

Emner studentene på EDS130 også tar

Fra Internasjonale miljø- og utviklingsstudier: studentene der tar både EDS130 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2014–2024 har 458–468 kandidater tatt EDS130 (Introduksjon til politisk økologi) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,88–3,91 (B), den vanligste karakteren er B, og 67–69 % ender på A eller B. 3,2–3,9 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,2–3,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.