- Snitt (beståtte)
- 3,30–3,33C
- Stryk
- 2,7–3,8 %
- Kandidater
- 442–453
- År
- 2014–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,09–3,14 blant beståtte
3,09–3,14 med stryk
35–36 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,30–3,33
- Snitt med stryk
- 3,17–3,23
- Strykprosent
- 2,7–3,8 %
- Med bokstavkarakter
- 407–418
35 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 35–36 | 3,09–3,14 (C) | 0 % |
| 2024 | 43–45 | 3,59–3,66 (B) | 0 % |
| 2023 | 42–44 | 3,57–3,63 (B) | 2–5 % |
| 2022 | 41–42 | 3,45 (C) | 2–5 % |
| 2021 | 40–41 | 3,62 (B) | 3–5 % |
| 2020 | 35 | – | 0 % |
| 2019 | 27 | 3,41 (C) | 0 % |
| 2018 | 34 | 3,15 (C) | 0 % |
| 2017 | 35 | 2,63 (C) | 9 % |
| 2016 | 37–39 | 3,00–3,06 (C) | 3–5 % |
| 2015 | 32–33 | 3,32 (C) | 3–6 % |
| 2014 | 41–42 | 3,29–3,35 (C) | 10 % |
Ofte stilte spørsmål om EIE200
Hva er snittkarakteren i EIE200 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,30–3,33, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 407–418 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i EIE200?
2,7–3,8 % av kandidatene har strøket i EIE200 ved NMBU i perioden 2014–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i EIE200?
Den vanligste karakteren i EIE200 er B (39–40 % av kandidatene), og 46–48 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir EIE200?
EIE200 Eiendomsregistrering og eiendomsdanning gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar EIE200?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører EIE200?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i EIE200?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere EIE-emner ved NMBU
- EIE310 Eiendomsmarked og analyse
- EIE311 Eiendomsutvikling, kalkyle og verdsetting
- EIE202 Eiendomshistorie
- EIE222 Verdsetting av fast eiendom
- EIE306 Forhandlinger og konflikthåndtering
- EIE105 Kart- og landmålingslære
- EIE100 Innføring i eiendomsfag II
- EIE320 Ekspropriasjon og grunnerverv
- EIE304 Feltarbeid i eiendomsfag
- EIE302 Materielt jordskifte
Emner studentene på EIE200 også tar
Fra Eiendom: studentene der tar både EIE200 og disse.
- JUS110 Innføring i eiendomsjus 841 kandidater
- JUS320 Plan- og bygningsrett I - planlegging og gjennomføringsvirkemidler 1 760 kandidater
- JUS102 Forretningsjus I 1 263 kandidater
- JUS201 Offentlig saksbehandling og forvaltningsrett 1 953 kandidater
- LAD103 Kartografi og geodatakilder i planlegging 780 kandidater
- BUS100 Bedriften – innføring i bedriftsøkonomiske sammenhenger 3 013 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 442–453 kandidater tatt EIE200 (Eiendomsregistrering og eiendomsdanning) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,30–3,33 (C), den vanligste karakteren er B, og 46–48 % ender på A eller B. 2,7–3,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,7–3,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

