JUS102: Forretningsjus I
- Snitt (beståtte)
- 3,13C
- Stryk
- 2,5 %
- Kandidater
- 1 263
- År
- 2014–2025
V2025
snitt 3,22 blant beståtte
3,22 med stryk
69 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,13
- Snitt med stryk
- 3,05
- Strykprosent
- 2,5 %
- Med bokstavkarakter
- 1 263
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 677 | 56 % | 3,19 | 1,9 % |
| Menn | 532 | 44 % | 3,06 | 0,8 % |
Av 1 209 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 95 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 69 | 3,22 (C) | 0 % |
| 2024 | 81 | 2,87 (C) | 4 % |
| 2023 | 82 | 2,84 (C) | 0 % |
| 2022 | 73 | 2,48 (D) | 0 % |
| 2021 | 138 | 2,90 (C) | 5 % |
| 2020 | 114 | 2,89 (C) | 5 % |
| 2019 | 103 | 2,66 (C) | 0 % |
| 2018 | 133 | 3,57 (B) | 0 % |
| 2017 | 102 | 3,58 (B) | 4 % |
| 2016 | 134 | 3,62 (B) | 4 % |
| 2015 | 113 | 3,37 (C) | 3 % |
| 2014 | 121 | 3,13 (C) | 3 % |
Ofte stilte spørsmål om JUS102
Hva er snittkarakteren i JUS102 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,13, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 263 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i JUS102?
2,5 % av kandidatene har strøket i JUS102 ved NMBU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i JUS102?
Den vanligste karakteren i JUS102 er C (37 % av kandidatene), og 35 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir JUS102?
JUS102 Forretningsjus I gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar JUS102?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører JUS102?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i JUS102?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere JUS-emner ved NMBU
- JUS100 Juridisk metode og norsk rettssystem
- JUS220 Miljøforvaltningsrett
- JUS201 Offentlig saksbehandling og forvaltningsrett
- JUS320 Plan- og bygningsrett I - planlegging og gjennomføringsvirkemidler
- JUS311 Overføring av fast eiendom
- JUS310 Rettigheter i fast eiendom
- JUS110 Innføring i eiendomsjus
- JUS321 Plan- og bygningsrett II - byggesak
- JUS103 Forretningsjus II
- JUS331 Prosess og jordskifte
Emner studentene på JUS102 også tar
- AOS240 Samfunnsvitenskapelig metode 1 850 kandidater
- LAD103 Kartografi og geodatakilder i planlegging 780 kandidater
- BUS220 Finansiering og investering 1 901 kandidater
- APL350 Prosjektutvikling og prosjektgjennomføring 834 kandidater
- AOS120 Markedsføring 1 380 kandidater
- ECN120 Makroøkonomi I - Markeder, økonomisk utvikling, velferd og konjunkturer 1 877 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 1 263 kandidater tatt JUS102 (Forretningsjus I) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,13 (C), den vanligste karakteren er C, og 35 % ender på A eller B. 2,5 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,22 (C) – opp fra 2,87 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

