FYS100: Fysikk og natur
- Snitt (beståtte)
- 3,01C
- Stryk
- 12,9 %
- Kandidater
- 1 828
- År
- 2014–2025
H2025
snitt 1,00 blant beståtte
1,00 med stryk
4 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,01
- Snitt med stryk
- 2,54
- Strykprosent
- 12,9 %
- Med bokstavkarakter
- 1 486
342 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 160 | 65 % | 3,02 | 10,5 % |
| Menn | 630 | 35 % | 3,04 | 16,2 % |
Av 1 790 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 142 | 3,12 (C) | 20 % |
| 2024 | 121 | 2,66 (C) | 16 % |
| 2023 | 111 | 3,06 (C) | 19 % |
| 2022 | 127 | 3,43 (C) | 20 % |
| 2021 | 167 | – | 2 % |
| 2020 | 175 | – | 0 % |
| 2019 | 193 | 2,83 (C) | 13 % |
| 2018 | 164 | 3,50 (C) | 12 % |
| 2017 | 135 | 3,40 (C) | 7 % |
| 2016 | 174 | 2,66 (C) | 14 % |
| 2015 | 174 | 2,66 (C) | 21 % |
| 2014 | 145 | 2,93 (C) | 16 % |
Ofte stilte spørsmål om FYS100
Hva er snittkarakteren i FYS100 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,01, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 486 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FYS100?
12,9 % av kandidatene har strøket i FYS100 ved NMBU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i FYS100?
Den vanligste karakteren i FYS100 er C (20 % av kandidatene), og 33 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FYS100?
FYS100 Fysikk og natur gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar FYS100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i FYS100?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere FYS-emner ved NMBU
Emnekoden FYS100 ved andre læresteder
- Universitetet i Stavanger 4 957 kandidater
- Høgskulen på Vestlandet 543 kandidater
- Høyskolen Kristiania 45 kandidater
Emner studentene på FYS100 også tar
- FORNY100 Energi, miljø og samfunn 105 kandidater
- ECN101 Samfunnsøkonomi for miljø og utvikling 797 kandidater
- KJM240 Analytisk kjemi 609 kandidater
- PPXP100 Innføring i profesjonsfag og praksis 231 kandidater
- KJM230 Fysikalsk kjemi 718 kandidater
- FORNY240 Energidistribusjon og -lagringssystemer 91 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 1 828 kandidater tatt FYS100 (Fysikk og natur) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,01 (C), den vanligste karakteren er C, og 33 % ender på A eller B. 12,9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,12 (C) – opp fra 2,66 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

