FYS110: Statikk
- Snitt (beståtte)
- 2,96C
- Stryk
- 17 %
- Kandidater
- 1 684
- År
- 2014–2025
V2025
snitt 3,44 blant beståtte
2,60 med stryk
184 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,96
- Snitt med stryk
- 2,44
- Strykprosent
- 17 %
- Med bokstavkarakter
- 1 385
299 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 715 | 44 % | 2,91 | 16,6 % |
| Menn | 919 | 56 % | 2,97 | 16,6 % |
Av 1 634 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 184 | 3,44 (C) | 24 % |
| 2024 | 126 | 2,72 (C) | 26 % |
| 2023 | 122 | 2,90 (C) | 12 % |
| 2022 | 96 | – | 25 % |
| 2021 | 198 | – | 11 % |
| 2020 | 143 | 2,63 (C) | 15 % |
| 2019 | 132 | 2,79 (C) | 14 % |
| 2018 | 152 | 3,53 (B) | 14 % |
| 2017 | 137 | 2,53 (C) | 20 % |
| 2016 | 135 | 2,64 (C) | 13 % |
| 2015 | 134 | 3,45 (C) | 16 % |
| 2014 | 125 | 2,69 (C) | 16 % |
Ofte stilte spørsmål om FYS110
Hva er snittkarakteren i FYS110 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 2,96, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 385 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FYS110?
17 % av kandidatene har strøket i FYS110 ved NMBU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i FYS110?
Den vanligste karakteren i FYS110 er C (23 % av kandidatene), og 29 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FYS110?
FYS110 Statikk gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar FYS110?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Byggeteknikk og arkitektur171 kandidater · 25 %
- Industriell økonomi139 kandidater · 20 %
- Anvendt robotikk134 kandidater · 19 %
- Teknologi og produktutvikling92 kandidater · 13 %
- Vann- og miljøteknikk75 kandidater · 11 %
- Miljøfysikk og fornybar energi48 kandidater · 7 %
- Energi- og miljøfysikk18 kandidater · 3 %
- Kjemi og bioteknologi10 kandidater · 1 %
Hvor fører FYS110?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i FYS110?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere FYS-emner ved NMBU
Emnekoden FYS110 ved andre læresteder
- Høgskulen på Vestlandet 529 kandidater
- Universitetet i Stavanger 52 kandidater
- Universitetet i Agder 42 kandidater
Emner studentene på FYS110 også tar
- TBA210 Bygningsfysikk med bærekraft 575 kandidater
- TBM120 Fasthetslære og grunnleggende beregningsteknikk 1 017 kandidater
- TBA224 Konstruksjonsteknikk II Bygg 439 kandidater
- TBA222 Konstruksjonsteknikk stål og tre 391 kandidater
- TBM200 Materialteknologi 637 kandidater
- TBA190 Trehus med bærekraft 439 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 1 684 kandidater tatt FYS110 (Statikk) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,96 (C), den vanligste karakteren er C, og 29 % ender på A eller B. 17 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,44 (C) – opp fra 2,72 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

