INF230: Datahåndtering og -analyse
- Snitt (beståtte)
- 3,51B
- Stryk
- 1,1 %
- Kandidater
- 910
- År
- 2018–2025
H2025
snitt 3,39 blant beståtte
3,28 med stryk
131 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,51
- Snitt med stryk
- 3,46
- Strykprosent
- 1,1 %
- Med bokstavkarakter
- 667
243 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 321 | 37 % | 3,67 | 2,5 % |
| Menn | 546 | 63 % | 3,61 | 0,0 % |
Av 867 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 95 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2025.
År for år
8 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 131 | 3,39 (C) | 3 % |
| 2024 | 93 | 3,41 (C) | 0 % |
| 2023 | 207 | 3,71 (B) | 0 % |
| 2022 | 104 | 3,28 (C) | 0 % |
| 2021 | 124 | – | 0 % |
| 2020 | 119 | – | 0 % |
| 2019 | 76 | 3,34 (C) | 0 % |
| 2018 | 56 | 3,92 (B) | 11 % |
Ofte stilte spørsmål om INF230
Hva er snittkarakteren i INF230 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,51, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 667 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i INF230?
1,1 % av kandidatene har strøket i INF230 ved NMBU i perioden 2018–2025.
Hvilken karakter er vanligst i INF230?
Den vanligste karakteren i INF230 er B (34 % av kandidatene), og 54 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir INF230?
INF230 Datahåndtering og -analyse gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar INF230?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Industriell økonomi90 kandidater · 15 %
- Datavitenskap88 kandidater · 15 %
- Anvendt robotikk79 kandidater · 13 %
- Økonomi, ledelse og IT68 kandidater · 11 %
- Miljøfysikk og fornybar energi40 kandidater · 7 %
- Geoinformatikk36 kandidater · 6 %
- Økonomi og administrasjon9 kandidater · 2 %
- Lektorutdanning i realfag - LUR7 kandidater · 1 %
Hvor fører INF230?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i INF230?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere INF-emner ved NMBU
- INF120 Programmering og databehandling
- INF100 Prinsipper i informasjonsbehandling
- INF250 Bildeanalyse
- INF200 Videregående programmering
- INF201 Videregående programmering
- INF221 Informatikk for datavitere
- INF202 Prosjektoppgave i videregående programmering
- INF130 Datahåndtering og analyse
- INF205 Ressurseffektiv programmering
- INF203 Prosjektoppgåve i vidaregåande programmering - juniblokk
Emner studentene på INF230 også tar
- DAT300 Anvendt dyplæring 617 kandidater
- IND200 Praktisk prosjektstyring 781 kandidater
- IND240 Usikkerhetsstyring i prosjekt 308 kandidater
- BUS110 Finansregnskap og regnskapsanalyse 1 704 kandidater
- IND300 Eksperter i team 406 kandidater
- FYS102 Termofysikk og elektromagnetisme 2 009 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2025 har 910 kandidater tatt INF230 (Datahåndtering og -analyse) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,51 (B), den vanligste karakteren er B, og 54 % ender på A eller B. 1,1 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,39 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

