INF120: Programmering og databehandling
- Snitt (beståtte)
- 3,37C
- Stryk
- 7,5 %
- Kandidater
- 3 830
- År
- 2014–2025
H2025
snitt 3,22 blant beståtte
2,95 med stryk
371 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,37
- Snitt med stryk
- 3,12
- Strykprosent
- 7,5 %
- Med bokstavkarakter
- 3 505
325 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 606 | 43 % | 3,38 | 6,7 % |
| Menn | 2 166 | 57 % | 3,41 | 7,5 % |
Av 3 772 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 98 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 380 | 3,20 (C) | 9 % |
| 2024 | 379 | 2,98 (C) | 9 % |
| 2023 | 341 | 3,20 (C) | 7 % |
| 2022 | 430 | 3,31 (C) | 1 % |
| 2021 | 655 | 3,62 (B) | 6 % |
| 2020 | 378 | 4,28 (B) | 2 % |
| 2019 | 275 | 3,25 (C) | 19 % |
| 2018 | 204 | 3,52 (B) | 7 % |
| 2017 | 243 | 3,48 (C) | 10 % |
| 2016 | 176 | 3,40 (C) | 6 % |
| 2015 | 176 | 2,88 (C) | 15 % |
| 2014 | 193 | 2,80 (C) | 9 % |
Ofte stilte spørsmål om INF120
Hva er snittkarakteren i INF120 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,37, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 3 505 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i INF120?
7,5 % av kandidatene har strøket i INF120 ved NMBU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i INF120?
Den vanligste karakteren i INF120 er C (27 % av kandidatene), og 45 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir INF120?
INF120 Programmering og databehandling gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar INF120?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Industriell økonomi272 kandidater · 13 %
- Byggeteknikk og arkitektur217 kandidater · 10 %
- Kjemi og bioteknologi168 kandidater · 8 %
- Miljøfysikk og fornybar energi136 kandidater · 6 %
- Vann- og miljøteknikk132 kandidater · 6 %
- Anvendt robotikk130 kandidater · 6 %
- Økonomi, ledelse og IT120 kandidater · 6 %
- Datavitenskap115 kandidater · 5 %
Hva ligger du an til i INF120?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere INF-emner ved NMBU
- INF100 Prinsipper i informasjonsbehandling
- INF230 Datahåndtering og -analyse
- INF250 Bildeanalyse
- INF200 Videregående programmering
- INF201 Videregående programmering
- INF221 Informatikk for datavitere
- INF202 Prosjektoppgave i videregående programmering
- INF130 Datahåndtering og analyse
- INF205 Ressurseffektiv programmering
- INF203 Prosjektoppgåve i vidaregåande programmering - juniblokk
Emnekoden INF120 ved andre læresteder
- Universitetet i Agder 230 kandidater
Emner studentene på INF120 også tar
- FYS110 Statikk 1 684 kandidater
- TBA210 Bygningsfysikk med bærekraft 575 kandidater
- IND200 Praktisk prosjektstyring 781 kandidater
- TBM120 Fasthetslære og grunnleggende beregningsteknikk 1 017 kandidater
- IND240 Usikkerhetsstyring i prosjekt 308 kandidater
- BUS110 Finansregnskap og regnskapsanalyse 1 704 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 3 830 kandidater tatt INF120 (Programmering og databehandling) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,37 (C), den vanligste karakteren er C, og 45 % ender på A eller B. 7,5 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,20 (C) – opp fra 2,98 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

