PHI100: Examen philosophicum
- Snitt (beståtte)
- 3,06C
- Stryk
- 12,8 %
- Kandidater
- 5 580
- År
- 2014–2025
H2025
snitt 3,18 blant beståtte
2,71 med stryk
412 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,06
- Snitt med stryk
- 2,67
- Strykprosent
- 12,8 %
- Med bokstavkarakter
- 5 580
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 3 177 | 58 % | 3,18 | 11,5 % |
| Menn | 2 335 | 42 % | 2,91 | 14,5 % |
Av 5 512 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 98 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 421 | 3,16 (C) | 15 % |
| 2024 | 283 | 3,00 (C) | 15 % |
| 2023 | 280 | 3,06 (C) | 19 % |
| 2022 | 241 | 2,98 (C) | 20 % |
| 2021 | 319 | 2,92 (C) | 13 % |
| 2020 | 630 | 3,10 (C) | 10 % |
| 2019 | 659 | 3,13 (C) | 12 % |
| 2018 | 614 | 3,04 (C) | 14 % |
| 2017 | 541 | 3,10 (C) | 15 % |
| 2016 | 512 | 2,83 (C) | 15 % |
| 2015 | 555 | 3,11 (C) | 6 % |
| 2014 | 525 | 3,10 (C) | 8 % |
Ofte stilte spørsmål om PHI100
Hva er snittkarakteren i PHI100 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,06, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 5 580 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i PHI100?
12,8 % av kandidatene har strøket i PHI100 ved NMBU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i PHI100?
Den vanligste karakteren i PHI100 er C (30 % av kandidatene), og 31 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir PHI100?
PHI100 Examen philosophicum gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar PHI100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i PHI100?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere PHI-emner ved NMBU
- PHI101 Examen philosophicum - seminarversjon
- PHI401 Forskningsetikk og vitenskapsfilosofi I
- PHI102 Examen philosophicum - Engelsk versjon
- PHI301 Bedriftens samfunnsansvar - etikk for næringslivet
- PHI201 Biovitenskap, etikk og miljøfilosofi
- PHI302 Kausalitet og vitenskap
- PHI402 Forskningsetikk og vitenskapsfilosofi II
- PHI300 Tverrfaglighet og ekspertuenighet i forskning på bærekraft
- PHI404 Tverrfaglighet og ekspertuenighet i forskning på bærekraft
- PHI102F Examen philosophicum - Engelsk versjon
Emnekoden PHI100 ved andre læresteder
- Universitetet i Stavanger 51 kandidater
Emner studentene på PHI100 også tar
- DYR201 Atferd og stell 445 kandidater
- IND200 Praktisk prosjektstyring 781 kandidater
- BIO140 Innføringsemne i biologi 583 kandidater
- BIO100 Cellebiologi 2 190 kandidater
- IND240 Usikkerhetsstyring i prosjekt 308 kandidater
- ECOL100 Grunnleggende økologi 2 456 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 5 580 kandidater tatt PHI100 (Examen philosophicum) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,06 (C), den vanligste karakteren er C, og 31 % ender på A eller B. 12,8 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,16 (C) – opp fra 3,00 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

