- Snitt (beståtte)
- 3,42–3,51C–B
- Stryk
- 2,4–3,3 %
- Kandidater
- 363–382
- År
- 2014–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,60–3,65 blant beståtte
3,46–3,58 med stryk
50–52 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,42–3,51
- Snitt med stryk
- 3,33–3,45
- Strykprosent
- 2,4–3,3 %
- Med bokstavkarakter
- 279–297
83 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 50–52 | 3,60–3,65 (B) | 2–4 % |
| 2024 | 39–40 | 3,38–3,44 (C) | 8 % |
| 2023 | 41–44 | 3,74–3,85 (B) | 2–5 % |
| 2022 | 41–42 | – | 2–5 % |
| 2021 | 43 | – | 7 % |
| 2020 | 38 | 3,45 (C) | 0 % |
| 2019 | 40–41 | 3,17–3,23 (C) | 0 % |
| 2018 | 19–20 | 3,47–3,55 (C–B) | 0 % |
| 2017 | 13–14 | 3,62–3,71 (B) | 0 % |
| 2016 | 23–24 | 3,17–3,25 (C) | 0 % |
| 2015 | 9–13 | 3,08–3,60 (C–B) | 0 % |
| 2014 | 7–11 | 2,67–3,33 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TRE200
Hva er snittkarakteren i TRE200 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,42–3,51, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 279–297 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TRE200?
2,4–3,3 % av kandidatene har strøket i TRE200 ved NMBU i perioden 2014–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TRE200?
Den vanligste karakteren i TRE200 er B (38–40 % av kandidatene), og 52–55 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TRE200?
TRE200 Treteknologi I gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar TRE200?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TRE200?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TRE200?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TRE-emner ved NMBU
Emnekoden TRE200 ved andre læresteder
- Høyskolen Kristiania 42 kandidater
Emner studentene på TRE200 også tar
Fra Byggeteknikk og arkitektur: studentene der tar både TRE200 og disse.
- TBA210 Bygningsfysikk med bærekraft 575 kandidater
- FYS110 Statikk 1 684 kandidater
- TBA222 Konstruksjonsteknikk stål og tre 391 kandidater
- TBA224 Konstruksjonsteknikk II Bygg 439 kandidater
- TBA150 Bygningsanalyse 175 kandidater
- TBM200 Materialteknologi 637 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 363–382 kandidater tatt TRE200 (Treteknologi I) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,42–3,51 (C–B), den vanligste karakteren er B, og 52–55 % ender på A eller B. 2,4–3,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,4–3,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

