AFR1002: Menneske og miljø i Afrika
- Snitt (beståtte)
- 3,13–3,19C
- Stryk
- 6,6–7,9 %
- Kandidater
- 440–459
- År
- 2005–2018
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2018. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2018
snitt 3,15 blant beståtte
2,97–3,06 med stryk
34–35 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,13–3,19
- Snitt med stryk
- 2,88–2,98
- Strykprosent
- 6,6–7,9 %
- Med bokstavkarakter
- 440–459
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 277 | 78 % | 3,25 | 2,9 % |
| Menn | 78 | 22 % | 3,05 | 5,1 % |
Av 355 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 84 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2005–2018.
År for år
14 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2018 | 34–35 | 3,15 (C) | 3–6 % |
| 2017 | 19–20 | 3,70–3,84 (B) | 0 % |
| 2016 | 28–29 | 3,29–3,34 (C) | 0 % |
| 2015 | 31–32 | 3,04–3,11 (C) | 13 % |
| 2014 | 20–23 | 2,80–3,00 (C) | 5–10 % |
| 2013 | 33 | 2,86 (C) | 15 % |
| 2012 | 48–49 | 3,09–3,14 (C) | 12–13 % |
| 2011 | 37 | 2,74 (C) | 27 % |
| 2010 | 52–55 | 3,19–3,27 (C) | 2–4 % |
| 2009 | 54–56 | 3,13–3,20 (C) | 0 % |
| 2008 | 35–36 | 3,11–3,17 (C) | 0 % |
| 2007 | 16–17 | 3,53 (B) | 6–12 % |
| 2006 | 18–20 | 2,84–3,05 (C) | 0 % |
| 2005 | 15–17 | 3,67–3,79 (B) | 6–13 % |
Ofte stilte spørsmål om AFR1002
Hva er snittkarakteren i AFR1002 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,13–3,19, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 440–459 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2018, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i AFR1002?
6,6–7,9 % av kandidatene har strøket i AFR1002 ved NTNU i perioden 2005–2018. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i AFR1002?
Den vanligste karakteren i AFR1002 er C (37–38 % av kandidatene), og 33–35 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir AFR1002?
AFR1002 Menneske og miljø i Afrika gir 15,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i AFR1002?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere AFR-emner ved NTNU
- AFR2850 Moderne afrikansk historie
- AFR1000 Innføring i Afrikastudier
- AFR1012 Afrikas antropologi: Regionale perspektiver
- AFR1003 Sykdom og helse i Afrika
- AFR6007 Sykdom og helse i Afrika
- AFR1110 Stat og samfunn
- AFR1001 Afrika: Natur, kultur og samfunn
- AFR2120 Modernisering og kjønn
- AFR6001 Afrika: Natur, kultur og samfunn
- AFR6006 Afrikas historie
Mest tatte emner ved Institutt for geografi
- GEOG1000 Menneske og sted 1 1 257 kandidater
- GEOG1005 Jordas naturmiljø 1 233 kandidater
- GEOG1003 Geografi i praksis - Kvalitative metoder 1 209 kandidater
- GEOG1004 Geografi i praksis - GIS og statistikk 1 168 kandidater
- GEOG1001 Menneske og sted 2 1 155 kandidater
- GEOG1002 Befolkning, ressurser og miljø 919 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2018 har 440–459 kandidater tatt AFR1002 (Menneske og miljø i Afrika) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,13–3,19 (C), den vanligste karakteren er C, og 33–35 % ender på A eller B. 6,6–7,9 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2018, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 6,6–7,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

