- Snitt (beståtte)
- 2,95–3,00C
- Stryk
- 11,6–12,3 %
- Kandidater
- 726–754
- År
- 2006–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2006–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,44–3,71 blant beståtte
3,44–3,71 med stryk
14–16 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,95–3,00
- Snitt med stryk
- 2,59–2,65
- Strykprosent
- 11,6–12,3 %
- Med bokstavkarakter
- 726–754
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 14–16 | 3,44–3,71 (C–B) | 0 % |
| 2024 | 14–15 | 3,53–3,64 (B) | 0 % |
| 2023 | 14–16 | 3,25–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2021 | 10–11 | 3,60–3,73 (B) | 0 % |
| 2020 | 9–13 | 3,42–3,90 (C–B) | 0 % |
| 2019 | 16 | 4,13 (B) | 0 % |
| 2018 | 5–7 | 3,60–3,75 (B) | 17–33 % |
| 2017 | 43–45 | 3,16–3,21 (C) | 2–5 % |
| 2016 | 37 | 2,94 (C) | 11 % |
| 2015 | 35–37 | 1,74–1,93 (D) | 22–23 % |
| 2014 | 45–48 | 2,22–2,32 (D) | 19–20 % |
| 2013 | 46–52 | 2,54–2,88 (C) | 44–50 % |
| 2012 | 69–70 | 2,30–2,35 (D) | 31–32 % |
| 2011 | 57 | 3,28 (C) | 5 % |
| 2010 | 54 | 2,78 (C) | 7 % |
| 2009 | 63–64 | 2,98 (C) | 2–3 % |
| 2008 | 61–62 | 2,48–2,53 (D–C) | 11 % |
| 2007 | 63 | 3,32 (C) | 6 % |
| 2006 | 71 | 3,34 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om AFR2850
Hva er snittkarakteren i AFR2850 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,95–3,00, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 726–754 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2006–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i AFR2850?
11,6–12,3 % av kandidatene har strøket i AFR2850 ved NTNU i perioden 2006–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i AFR2850?
Den vanligste karakteren i AFR2850 er C (28–29 % av kandidatene), og 28–30 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir AFR2850?
AFR2850 Moderne afrikansk historie gir 15,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar AFR2850?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører AFR2850?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i AFR2850?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere AFR-emner ved NTNU
- AFR1000 Innføring i Afrikastudier
- AFR1012 Afrikas antropologi: Regionale perspektiver
- AFR1002 Menneske og miljø i Afrika
- AFR1003 Sykdom og helse i Afrika
- AFR6007 Sykdom og helse i Afrika
- AFR1110 Stat og samfunn
- AFR1001 Afrika: Natur, kultur og samfunn
- AFR2120 Modernisering og kjønn
- AFR6001 Afrika: Natur, kultur og samfunn
- AFR6006 Afrikas historie
Emner studentene på AFR2850 også tar
Fra Historie - bachelor: studentene der tar både AFR2850 og disse.
- HFEL0010 Introduction to Norwegian History 1 078 kandidater
- HIST1000 Historien i samfunnet 1 092 kandidater
- HIST1300 Eldre historie fram til ca. 1750 1 823 kandidater
- HIST1500 Nyere historie etter ca. 1750 1 551 kandidater
- HIST1505 Innføring i historisk teori og metode 3 120 kandidater
- HIST2011 Internasjonal historie etter 1870 611 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2006–2025 har 726–754 kandidater tatt AFR2850 (Moderne afrikansk historie) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,95–3,00 (C), den vanligste karakteren er C, og 28–30 % ender på A eller B. 11,6–12,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2006–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 11,6–12,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

