- Snitt (beståtte)
- 3,78–3,83B
- Stryk
- 0,8–1,6 %
- Kandidater
- 121–125
- År
- 2023–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2023–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,74 blant beståtte
3,74 med stryk
47 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,78–3,83
- Snitt med stryk
- 3,72–3,80
- Strykprosent
- 0,8–1,6 %
- Med bokstavkarakter
- 121–125
År for år
3 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 47 | 3,74 (B) | 0 % |
| 2024 | 31–33 | 3,76–3,90 (B) | 0 % |
| 2023 | 43–45 | 3,84–3,88 (B) | 2–5 % |
Ofte stilte spørsmål om AIS2104
Hva er snittkarakteren i AIS2104 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,78–3,83, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 121–125 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2023–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i AIS2104?
0,8–1,6 % av kandidatene har strøket i AIS2104 ved NTNU i perioden 2023–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i AIS2104?
Den vanligste karakteren i AIS2104 er B (34–35 % av kandidatene), og 60–62 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir AIS2104?
AIS2104 Industrielle styresystemer med prosjekt gir 15,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar AIS2104?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører AIS2104?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i AIS2104?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere AIS-emner ved NTNU
- AIST1001 Automatisering, introduksjon
- AIS2101 Intelligente systemer
- AIS2002 Reguleringsteknikk
- AIS2102 Dynamiske systemer
- AIS2202 Kybernetikk
- AIS1003 Objektorientert programmering for kyberfysiske systemer
- AIS2203 Datateknikk for kyberfysiske systemer
- AIS2201 Digital Signalbehandling
- AIS1001 Introduksjon til mekatronikk
- AIS1002 Objektorientert programmering og algoritmer
Emner studentene på AIS2104 også tar
Fra Automatisering og intelligente systemer - bachelor i ingeniørfag: studentene der tar både AIS2104 og disse.
- ELET1001 Elektriske kretser - introduksjon 599 kandidater
- INGA1002 Programmering, numerikk og sikkerhet 596 kandidater
- ISTA1002 Statistikk 467 kandidater
- IMAA1002 Matematikk for ingeniørfag 1 552 kandidater
- IMAA2011 Matematiske metoder 2 for Elektro og Fornybar energi 291 kandidater
- TRES0412 Matematikk 703 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2023–2025 har 121–125 kandidater tatt AIS2104 (Industrielle styresystemer med prosjekt) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,78–3,83 (B), den vanligste karakteren er B, og 60–62 % ender på A eller B. 0,8–1,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2023–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,8–1,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

