- Snitt (beståtte)
- 3,20–3,28C
- Stryk
- 8,8–10,8 %
- Kandidater
- 109–115
- År
- 2022–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2022–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,39–3,48 blant beståtte
3,06–3,13 med stryk
30–31 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,20–3,28
- Snitt med stryk
- 2,86–2,98
- Strykprosent
- 8,8–10,8 %
- Med bokstavkarakter
- 109–115
År for år
4 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 30–31 | 3,39–3,48 (C) | 10 % |
| 2024 | 25–27 | 3,50–3,56 (B) | 4–8 % |
| 2023 | 22–24 | 3,27–3,38 (C) | 4–9 % |
| 2022 | 32–33 | 2,67–2,75 (C) | 15–16 % |
Ofte stilte spørsmål om AIS2201
Hva er snittkarakteren i AIS2201 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,20–3,28, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 109–115 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2022–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i AIS2201?
8,8–10,8 % av kandidatene har strøket i AIS2201 ved NTNU i perioden 2022–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i AIS2201?
Den vanligste karakteren i AIS2201 er B (29–30 % av kandidatene), og 38–41 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir AIS2201?
AIS2201 Digital Signalbehandling gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er AIS2201 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 8,8–10,8 % stryker.
Hvem tar AIS2201?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører AIS2201?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i AIS2201?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere AIS-emner ved NTNU
- AIST1001 Automatisering, introduksjon
- AIS2101 Intelligente systemer
- AIS2002 Reguleringsteknikk
- AIS2102 Dynamiske systemer
- AIS2202 Kybernetikk
- AIS1003 Objektorientert programmering for kyberfysiske systemer
- AIS2104 Industrielle styresystemer med prosjekt
- AIS2203 Datateknikk for kyberfysiske systemer
- AIS1001 Introduksjon til mekatronikk
- AIS1002 Objektorientert programmering og algoritmer
Emner studentene på AIS2201 også tar
Fra Elektro - bachelor i ingeniørfag: studentene der tar både AIS2201 og disse.
- INGT2300 Ingeniørfaglig systemtenkning 2 478 kandidater
- IELET2003 Elektroteknikk 2 653 kandidater
- IMAT2011 Matematiske metoder 2 for Elektro og Fornybar energi 996 kandidater
- IELET1001 Elektroteknikk 1 959 kandidater
- IMAT2100 Matematiske metoder 3 1 834 kandidater
- IFYKJT1001 Fysikk/kjemi 1 098 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2022–2025 har 109–115 kandidater tatt AIS2201 (Digital Signalbehandling) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,20–3,28 (C), den vanligste karakteren er B, og 38–41 % ender på A eller B. 8,8–10,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2022–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 8,8–10,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

