Hopp til innhold

AM201306: Kvantitative og kvalitative metoder

Snitt (beståtte)
2,46–2,48D
Stryk
13,7–14,1 %
Kandidater
987–1 001
År
2016–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2016–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

snitt 1,50–1,75 blant beståtte

0,82–1,08 med stryk

11–13 kandidater

0
A0 %
0
B0 %
1–2
C8–17
1–2
D8–17
4
E31–36
5
F38–45
V2016H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2016: 2,86–2,87H2016: 2,53H2017: 2,95H2018: 2,39V2019: 2,33–2,67H2019: 2,62V2021: 2,25H2021: 1,60–1,86V2022: 2,50V2023: 1,97–2,05V2024: 2,37H2024: 1,89–2,18V2025: 2,49H2025: 1,50–1,75V2016H2018H2021V2024H20251,50–1,75

Stryk per termin

75 %37.5 %V2016: 23–24 %H2016: 18 %H2017: 13 %H2018: 12 %V2019: 43–60 %H2019: 13 %V2021: 6 %H2021: 13–29 %V2022: 1–2 %V2023: 10 %V2024: 24 %H2024: 8–18 %V2025: 16 %H2025: 38–45 %V2016H2018H2021V2024H202538–45 %
4 %
A42–43
11 %
B105–107
26–27
C258–263
25 %
D247–250
20 %
E198
14 %
F137–140

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,46–2,48
Snitt med stryk
2,12–2,13
Strykprosent
13,7–14,1 %
Med bokstavkarakter
987–1 001

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner51156 %2,5213,3 %
Menn40944 %2,3111,5 %

Av 920 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 94 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2016–2025.

År for år

9 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
2025118–1202,42–2,43 (D)18–19 %
2024124–1272,32–2,35 (D)22–23 %
202371–731,97–2,05 (D)10 %
202295–962,50 (C)1–2 %
2021119–1222,22–2,23 (D)7–8 %
2019108–1102,61–2,62 (C)15 %
2018902,39 (D)12 %
20171192,95 (C)13 %
20161432,59 (C)19–20 %

Ofte stilte spørsmål om AM201306

Hva er snittkarakteren i AM201306 ved NTNU?

Snittet blant beståtte er 2,46–2,48, som tilsvarer bokstavkarakteren D. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 987–1 001 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i AM201306?

13,7–14,1 % av kandidatene har strøket i AM201306 ved NTNU i perioden 2016–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i AM201306?

Den vanligste karakteren i AM201306 er C (26–27 % av kandidatene), og 15 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir AM201306?

AM201306 Kvantitative og kvalitative metoder gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.

Hvem tar AM201306?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører AM201306?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i AM201306?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere AM-emner ved NTNU

Emner studentene på AM201306 også tar

Fra Økonomi og administrasjon - bachelor: studentene der tar både AM201306 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2016–2025 har 987–1 001 kandidater tatt AM201306 (Kvantitative og kvalitative metoder) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,46–2,48 (D), den vanligste karakteren er C, og 15 % ender på A eller B. 13,7–14,1 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 13,7–14,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.