ELE3341: Elektriske anlegg og høgspenningsteknikk
- Snitt (beståtte)
- 3,02–3,07C
- Stryk
- 15,4–16,2 %
- Kandidater
- 295–306
- År
- 2016–2021
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2016–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2021
snitt 4,20–4,50 blant beståtte
4,20–4,50 med stryk
4–5 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,02–3,07
- Snitt med stryk
- 2,47–2,54
- Strykprosent
- 15,4–16,2 %
- Med bokstavkarakter
- 235–246
60 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
6 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 9–10 | 4,20–4,50 (B–A) | 0 % |
| 2020 | 55 | – | 9 % |
| 2019 | 46 | 3,09 (C) | 7 % |
| 2018 | 75–79 | 3,10–3,19 (C) | 11–12 % |
| 2017 | 65–69 | 3,00–3,06 (C) | 21–23 % |
| 2016 | 45–47 | 2,52–2,61 (C) | 34–36 % |
Ofte stilte spørsmål om ELE3341
Hva er snittkarakteren i ELE3341 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,02–3,07, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 235–246 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2021, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ELE3341?
15,4–16,2 % av kandidatene har strøket i ELE3341 ved NTNU i perioden 2016–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ELE3341?
Den vanligste karakteren i ELE3341 er C (26–27 % av kandidatene), og 27–29 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ELE3341?
ELE3341 Elektriske anlegg og høgspenningsteknikk gir 10,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar ELE3341?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ELE3341?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ELE3341?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ELE-emner ved NTNU
- ELET1001 Elektriske kretser - introduksjon
- ELET1002 Elektriske kretser - modellering og analyse
- ELE1071 Elektriske kretser
- ELEG1001 Elektriske kretser - introduksjon
- ELE3381 Reguleringsteknikk med robotprogrammering
- ELE1051 Elektronikk
- ELE2131 Digitalteknikk og mikrokontrollere
- ELEG1002 Elektriske kretser - modellering og analyse
- ELE3343 Datatransmisjon
- ELE3391 Elektro prosjekt
Mest tatte emner ved Institutt for elkraftteknikk
- TET4100 Kretsanalyse 4 927 kandidater
- TET4155 Infrastruktur for energitransport 2 147 kandidater
- TET4115 Elektriske kraftsystemer 1 438 kandidater
- TET4135 Energiplanlegging 1 422 kandidater
- TET4185 Kraftmarkeder, ressurs og miljø 1 369 kandidater
- TET4190 Kraftelektronikk 1 327 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2016–2021 har 295–306 kandidater tatt ELE3341 (Elektriske anlegg og høgspenningsteknikk) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,02–3,07 (C), den vanligste karakteren er C, og 27–29 % ender på A eller B. 15,4–16,2 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 15,4–16,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

