- Snitt (beståtte)
- 2,84–2,87C
- Stryk
- 7,2–7,9 %
- Kandidater
- 151–154
- År
- 2023–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2023–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,60–2,64 blant beståtte
2,34–2,39 med stryk
61–62 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,84–2,87
- Snitt med stryk
- 2,62–2,66
- Strykprosent
- 7,2–7,9 %
- Med bokstavkarakter
- 151–154
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 51 | 40 % | 2,80 | 9,8 % |
| Menn | 77 | 60 % | 2,66 | 0,0 % |
Av 128 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 86 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2023–2025.
År for år
3 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 61–62 | 2,60–2,64 (C) | 10 % |
| 2024 | 45 | 2,85 (C) | 9 % |
| 2023 | 45–47 | 3,13–3,18 (C) | 2–4 % |
Ofte stilte spørsmål om FI1002
Hva er snittkarakteren i FI1002 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,84–2,87, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 151–154 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2023–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FI1002?
7,2–7,9 % av kandidatene har strøket i FI1002 ved NTNU i perioden 2023–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FI1002?
Den vanligste karakteren i FI1002 er C (35–36 % av kandidatene), og 24–25 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FI1002?
FI1002 Etikk og politisk filosofi gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar FI1002?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører FI1002?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i FI1002?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FI-emner ved NTNU
Emner studentene på FI1002 også tar
- FI1001 Filosofiens og etikkens historie: Virkelighet, kunnskap, etikk 193 kandidaterTas også på Filosofi - årsstudium
- FI1003 Kunnskaps- og vitenskapsteori 155 kandidaterTas også på Filosofi - årsstudium
- FI1004 Metafysikk og bevissthetsfilosofi 151 kandidaterTas også på Filosofi - årsstudium
- FI1005 Logikk 99 kandidaterTas også på Filosofi - årsstudium
- POL1000 Innføring i statsvitenskap: Internasjonal politikk og komparativ politikk 5 197 kandidaterTas også på Statsvitenskap - bachelor
- POL1002 Innføring i statsvitenskap: Offentlig politikk og administrasjon 4 080 kandidaterTas også på Statsvitenskap - bachelor
Kort oppsummert
I perioden 2023–2025 har 151–154 kandidater tatt FI1002 (Etikk og politisk filosofi) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,84–2,87 (C), den vanligste karakteren er C, og 24–25 % ender på A eller B. 7,2–7,9 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2023–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 7,2–7,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

