- Snitt (beståtte)
- 2,90–2,92C
- Stryk
- 10,1–10,2 %
- Kandidater
- 976
- År
- 2020–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2020–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2024
snitt 2,12–2,30 blant beståtte
1,66–1,82 med stryk
32–34 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,90–2,92
- Snitt med stryk
- 2,64–2,65
- Strykprosent
- 10,1–10,2 %
- Med bokstavkarakter
- 778–786
197 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 282 | 31 % | 2,59 | 7,4 % |
| Menn | 617 | 69 % | 3,06 | 6,8 % |
Av 899 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 92 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2020–2024.
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 32–34 | 2,12–2,30 (D) | 21–22 % |
| 2023 | 236 | 2,82 (C) | 10 % |
| 2022 | 259–263 | 3,15–3,17 (C) | 7 % |
| 2021 | 251 | 2,80–2,81 (C) | 9 % |
| 2020 | 198 | – | 14 % |
Ofte stilte spørsmål om IFYKJT1000
Hva er snittkarakteren i IFYKJT1000 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,90–2,92, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 778–786 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2020–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IFYKJT1000?
10,1–10,2 % av kandidatene har strøket i IFYKJT1000 ved NTNU i perioden 2020–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i IFYKJT1000?
Den vanligste karakteren i IFYKJT1000 er C (25 % av kandidatene), og 31–32 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IFYKJT1000?
IFYKJT1000 Fysikk/kjemi gir 10,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er IFYKJT1000 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (3 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 10,1–10,2 % stryker.
Hvem tar IFYKJT1000?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører IFYKJT1000?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i IFYKJT1000?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere IFYKJT-emner ved NTNU
Emner studentene på IFYKJT1000 også tar
Fra Bygg - bachelor i ingeniørfag: studentene der tar både IFYKJT1000 og disse.
- MEKT1001 Mekanikk 1 107 kandidater
- BYGT2001 Geoteknikk 672 kandidater
- IMAT2031 Matematiske metoder 2A 1 305 kandidater
- BYGT2206 Betongkonstruksjoner 1 514 kandidater
- ISTT1001 Statistikk 977 kandidater
- BYGT2203 Digitalt samspill 479 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2020–2024 har 976 kandidater tatt IFYKJT1000 (Fysikk/kjemi) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,90–2,92 (C), den vanligste karakteren er C, og 31–32 % ender på A eller B. 10,1–10,2 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2020–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 10,1–10,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

