Bygg - bachelor i ingeniørfag
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet · Trondheim · Teknologi og ingeniørfag · BIBYGG
Om studiet
Bygg - bachelor i ingeniørfag ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet tilhører fagområdet teknologi og ingeniørfag og lyste ut 120 studieplasser i 2025. I 2026 var grensen 51,0 i ordinær kvote – ned fra 54,1. Høyeste grense i perioden 2019–2026 var 55,8 (2023).
Poenggrenser 2019–2026
| År | Ordinær kvote | Førstegangsvitnemål | Plasser |
|---|---|---|---|
| 2026 | 51,0 | 49,3 | – |
| 2025 | 54,1 | 49,9 | 120 |
| 2024 | 55,5 | 51,2 | 105 |
| 2023 | 55,8 | 52,2 | 105 |
| 2022 | 54,8 | 50,3 | 125 |
| 2021 | 54,0 | 50,5 | 125 |
| 2020 | 53,4 | 50,3 | 125 |
| 2019 | 54,7 | 51,5 | 105 |
Alle poenggrenser 2026, for hvert studium i hovedopptaket.
51,0 var høyere enn 54 % av de 498 studiene som fikk en poenggrense i 2026-opptaket. 858 studier tok inn alle kvalifiserte søkere. Grensen holdt seg fra hovedopptaket i juli til etter suppleringsopptaket – ingen plasser ble ledige for søkere lenger ned på lista.
Hvor mange søkte Bygg - bachelor i ingeniørfag?
Søknader som nevnte studiet – ikke bare de som hadde det som førstevalg. En søker kan føre opp flere studier. Kilde: HK-dir (DBH).
- Søkere 2025
- 2 132
- søknader som nevnte studiet
- Møtte til studiestart
- 188
- 2025
- Søknader per plass
- 17,8
- søknader delt på studieplassene
| År | Søkere | Møtte | Per plass |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2 132 | 188 | 17,8 |
| 2024 | 2 320 | 187 | 22,1 |
| 2023 | 2 378 | 195 | 22,6 |
| 2022 | 2 703 | 226 | 21,6 |
| 2021 | 2 963 | 252 | 23,7 |
| 2020 | 2 747 | 282 | 22,0 |
| 2019 | 2 788 | 247 | 26,6 |
Hva sier studentene selv?
Studentenes egne svar om Bygg - bachelor i ingeniørfag ved NTNU. Skala 1–5, der 5 er best. Kilde: Studiebarometeret 2025 (NOKUT).
- Alt i alt fornøyd4,3
- Undervisning3,5
- Faglig miljø4,0
- Sosialt miljø4,1
- Tilbakemelding og veiledning2,6
- Arbeidslivsrelevans3,4
- Studieuke
- 32,9 t
- undervisning + egenstudier
- Undervisning
- 12,0 t
- timer per uke
- Egenstudier
- 20,9 t
- timer per uke
- Betalt arbeid
- 3,3 t
- ved siden av studiet
Basert på 38 svar av 92 spurte (41,3 % svarte) · Trondheim. Der for få har svart, holder NOKUT tallene tilbake, og da gjør vi det også.
Yrker dette kan føre til
Lønn, arbeidsledighet og hvor mange som jobber der – offisielle tall fra SSB og NAV.
Å studere i Trondheim
Hva det koster å bo der, hvor mange studenter som er der, og hva slags sted det er.
Opptakskrav og søknad
Generell studiekompetanse og Matematikk R1 (eller S1 + S2) og R2 og Fysikk 1. (kravkode HING)
- Søknadskode
- 194675
- Studiested
- Trondheim
- Studiets side
- Hos NTNU
Kommer du inn her?
Regn ut skolepoengene og konkurransepoengene dine fra karakterene, gratis og uten innlogging, og sammenlign med grensene over. Vi simulerer også opptakssjansen din mot historikken.
Regn ut poengene dineEmnene studentene tar
Emnene kandidatene på Bygg - bachelor i ingeniørfag gikk opp i de siste 5 årene, størst først. Hentet fra karakterstatistikken, så dette er hva folk faktisk tok – ikke studieplanen. Trykk for karakterfordeling og strykprosent.
- BYGT2001Geoteknikk7,5 sp569 kandidater
- BYGT2206Betongkonstruksjoner 17,5 sp525 kandidater
- ISTT1001Statistikk7,5 sp512 kandidater
- BYGT2203Digitalt samspill7,5 sp479 kandidater
- MEKT1001Mekanikk10,0 sp476 kandidater
- BYGT2204Veg- og jernbanebygging7,5 sp469 kandidater
- INGT2300Ingeniørfaglig systemtenkning10,0 sp431 kandidater
- IMAT2100Matematiske metoder 37,5 sp408 kandidater
- IFYKJT1000Fysikk/kjemi10,0 sp405 kandidater
- BYGT2900Bacheloroppgave bygg20,0 sp400 kandidater
- BYGT2205Vann- og avløpsteknikk 17,5 sp368 kandidater
- IMAT2031Matematiske metoder 2A10,0 sp366 kandidater
Ofte stilte spørsmål
Hva er poenggrensen for Bygg - bachelor i ingeniørfag ved NTNU?
I 2026 var poenggrensen 51,0 i ordinær kvote og 49,3 i kvoten for førstegangsvitnemål. Grensen settes av søkerne hvert år og er ingen garanti for neste opptak.
Hvor mange studieplasser har Bygg - bachelor i ingeniørfag?
120 studieplasser var lyst ut i 2025 (kilde: Samordna opptak via HK-dir).
Hvilke opptakskrav gjelder for Bygg - bachelor i ingeniørfag?
Generell studiekompetanse og Matematikk R1 (eller S1 + S2) og R2 og Fysikk 1. (kravkode HING).
Hvordan har poenggrensen utviklet seg?
I perioden 2019–2026 har grensen i ordinær kvote vært høyest i 2023 (55,8). I 2026 var grensen 51,0 i ordinær kvote – ned fra 54,1.
Samme fag ved andre læresteder
Flere studier innen teknologi og ingeniørfag ved NTNU
Kilde og forbehold
HK-dir DBH tabell 370 (Samordna opptak / NOM), 2018–2025. «Alle kvalifiserte» betyr at alle med godkjent søknad fikk plass det året. Tallene er etter suppleringsopptaket.
2026 og fagkravet kommer fra Samordna opptak (studiekode 194675), hentet 2026-09-03. DBH fører årets opptak først utpå høsten, så uten SO ville siden vist fjorårets tall som om de var ferske. Der begge kildene har en reell grense for det samme året, er de sammenlignet og like – det er slik koblingen mellom dem er bekreftet.
Poenggrenser settes av søkerne i hvert opptak. Historikk er ingen garanti for neste år.
Har du råd til å studere?
Basislånet fra Lånekassen er 2026–2027s sats, og inntil 40 prosent av det blir stipend – 15 prosent følger studiepoengene du består, resten kommer med fullført grad. Legg inn karakterene dine, så regner vi ut hvor mye det blir for deg, og setter det opp mot SIFOs referansebudsjett måned for måned.
Stipend, lån og budsjett
