- Snitt (beståtte)
- 3,42–3,44C
- Stryk
- 0,3–0,6 %
- Kandidater
- 315–319
- År
- 2020–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2020–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,77–3,81 blant beståtte
3,65–3,75 med stryk
64–66 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,42–3,44
- Snitt med stryk
- 3,40–3,43
- Strykprosent
- 0,3–0,6 %
- Med bokstavkarakter
- 315–319
Kvinner og menn
Av 290 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2020–2025.
År for år
6 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 64–66 | 3,77–3,81 (B) | 2–3 % |
| 2024 | 54 | 3,52 (B) | 0 % |
| 2023 | 60–62 | 3,08–3,15 (C) | 0 % |
| 2022 | 51 | 3,61 (B) | 0 % |
| 2021 | 44 | 2,91 (C) | 0 % |
| 2020 | 42 | 3,57 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om ISA3001
Hva er snittkarakteren i ISA3001 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,42–3,44, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 315–319 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2020–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ISA3001?
0,3–0,6 % av kandidatene har strøket i ISA3001 ved NTNU i perioden 2020–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ISA3001?
Den vanligste karakteren i ISA3001 er B (36–37 % av kandidatene), og 48–49 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ISA3001?
ISA3001 Kvalitativ metode i sosialt arbeid gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i ISA3001?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ISA-emner ved NTNU
- ISA1002 Juridisk metode og forvaltningsrett
- ISA1001 Sosial- og velferdspolitikk
- ISA1003 Psykologi i et livsløpsperspektiv
- ISA1006 Global Ethics and Human Rights
- ISA2500 Tverrprofesjonelt samarbeid og innovasjon
- ISA3002 Vitenskapsteori og vitenskapsfilosofi
- ISA3003 Kvantitativ metode
- ISA3000 Politikk, velferd og ulikhet
- ISA1005 Mentorskap i en flerkulturell kontekst - Nattergalen
- ISA1004 Vitenskapsteori og vitenskapelig metode
Emner studentene på ISA3001 også tar
- MBV3003 Barnevern, rettsanvendelse og samfunn 146 kandidater
- SARB3009 Medborgerskap og brukermedvirkning 85 kandidater
- SARB3010 Teoretiske perspektiver i sosialt arbeid 67 kandidater
- MBV3004 Kritiske perspektiver på barnevernets beslutninger 86 kandidater
- SARB3900 Masteroppgave i sosialt arbeid 119 kandidater
- ISA3504 Innvandring, integrasjon, mangfold 2 66 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2020–2025 har 315–319 kandidater tatt ISA3001 (Kvalitativ metode i sosialt arbeid) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,42–3,44 (C), den vanligste karakteren er B, og 48–49 % ender på A eller B. 0,3–0,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2020–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,3–0,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

