- Snitt (beståtte)
- 3,22–3,27C
- Stryk
- 2,2–4,3 %
- Kandidater
- 90–94
- År
- 2023–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2023–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,32–3,40 blant beståtte
3,32–3,40 med stryk
30–31 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,22–3,27
- Snitt med stryk
- 3,09–3,20
- Strykprosent
- 2,2–4,3 %
- Med bokstavkarakter
- 90–94
Kvinner og menn
Av 80 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2023–2025.
År for år
3 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 30–31 | 3,32–3,40 (C) | 0 % |
| 2024 | 37–38 | 3,28 (C) | 3–5 % |
| 2023 | 23–25 | 3,00–3,09 (C) | 4–8 % |
Ofte stilte spørsmål om MBV3004
Hva er snittkarakteren i MBV3004 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,22–3,27, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 90–94 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2023–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MBV3004?
2,2–4,3 % av kandidatene har strøket i MBV3004 ved NTNU i perioden 2023–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MBV3004?
Den vanligste karakteren i MBV3004 er C (36–38 % av kandidatene), og 36–38 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MBV3004?
MBV3004 Kritiske perspektiver på barnevernets beslutninger gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i MBV3004?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MBV-emner ved NTNU
- MBV3003 Barnevern, rettsanvendelse og samfunn
- MBV3002 Barn, familier og hverdagsliv
- MBV3005 Innovasjon med barn i ulike oppvekstmiljø
- MBV3001 Samarbeid med barn
- MBV3000 Barn og foreldre forstått i et hverdagslivperspektiv
- MBV3008 Kommunikasjon og samarbeid med barn og omsorgspersoner i barnevernsfeltet
- MBV3006 Helhetlige barnevernsfaglige vurderinger
- MBV3009 Tilnærminger innen endringsarbeid og utviklingsstøtte
- MBV3900 Masteroppgave i barnevern
- MBV3901 Masteroppgave i barnevernsarbeid
Emner studentene på MBV3004 også tar
- ISA3002 Vitenskapsteori og vitenskapsfilosofi 290 kandidater
- ISA3001 Kvalitativ metode i sosialt arbeid 311 kandidater
- ISA3003 Kvantitativ metode 223 kandidater
- ISA3505 Barn, familier og hverdagsliv 69 kandidater
- MBV3902 Masteroppgave i barnevern 7 kandidater
- ISA3800 Eksperter i team - Innovasjon i offentlig sektor. Hvordan utvikle bedre samarbeid rundt brukere av sosiale tjenester? 111 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2023–2025 har 90–94 kandidater tatt MBV3004 (Kritiske perspektiver på barnevernets beslutninger) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,22–3,27 (C), den vanligste karakteren er C, og 36–38 % ender på A eller B. 2,2–4,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2023–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,2–4,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

