Hopp til innhold

ITA0501: Italiensk I

Snitt (beståtte)
3,57–3,62B
Stryk
7,6–8,8 %
Kandidater
450–467
År
2005–2015

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2015. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2015

snitt 3,20–3,46 blant beståtte

3,20–3,46 med stryk

13–15 kandidater

3
A20–23
3
B20–23
5
C33–38
1–2
D7–14
1–2
E7–14
0
F0 %
H2005V2015

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2005: 3,71H2006: 3,49H2007: 3,90H2008: 3,69–3,76H2009: 3,96H2010: 3,68H2011: 3,67V2012: 2,45–2,73H2012: 3,31V2013: 3,32–3,44H2013: 2,90–3,10V2014: 3,35–3,53H2014: 3,00–3,21V2015: 3,20–3,46H2005H2008V2012H2013V20153,20–3,46

Stryk per termin

25 %12.5 %H2005: 2–4 %H2006: 19 %H2007: 7 %H2008: 14–15 %H2009: 8 %H2010: 2–4 %H2011: 11 %V2012: 8–17 %H2012: 0 %V2013: 5–10 %H2013: 5–10 %V2014: 0 %H2014: 0 %V2015: 0 %H2005H2008V2012H2013V20150 %
27–28
A126–128
22–23
B103–105
22–23
C103
14–15
D65–67
4–5
E18–24
8–9
F35–40

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,57–3,62
Snitt med stryk
3,26–3,34
Strykprosent
7,6–8,8 %
Med bokstavkarakter
450–467

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner24769 %3,754,9 %
Menn11231 %4,013,6 %

Av 359 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 82 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2005–2015.

År for år

11 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
201513–153,20–3,46 (C)0 %
201429–333,19–3,39 (C)0 %
201339–443,10–3,26 (C)5–10 %
201227–302,96–3,07 (C)3–7 %
2011373,67 (B)11 %
201045–463,68 (B)2–4 %
2009503,96 (B)8 %
200848–493,69–3,76 (B)14–15 %
2007553,90 (B)7 %
2006583,49 (C)19 %
200549–503,71 (B)2–4 %

Ofte stilte spørsmål om ITA0501

Hva er snittkarakteren i ITA0501 ved NTNU?

Snittet blant beståtte er 3,57–3,62, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 450–467 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2015, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i ITA0501?

7,6–8,8 % av kandidatene har strøket i ITA0501 ved NTNU i perioden 2005–2015. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i ITA0501?

Den vanligste karakteren i ITA0501 er A (27–28 % av kandidatene), og 49–51 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir ITA0501?

ITA0501 Italiensk I gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.

Hva ligger du an til i ITA0501?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere ITA-emner ved NTNU

Mest tatte emner ved Institutt for språk og litteratur

Kort oppsummert

I perioden 2005–2015 har 450–467 kandidater tatt ITA0501 (Italiensk I) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,57–3,62 (B), den vanligste karakteren er A, og 49–51 % ender på A eller B. 7,6–8,8 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2015, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 7,6–8,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.