- Snitt (beståtte)
- 2,86–2,87C
- Stryk
- 13,3–13,5 %
- Kandidater
- 1 759
- År
- 2010–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2010–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,73 blant beståtte
2,12 med stryk
108 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,86–2,87
- Snitt med stryk
- 2,49–2,50
- Strykprosent
- 13,3–13,5 %
- Med bokstavkarakter
- 1 641
118 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 026 | 61 % | 2,92 | 10,7 % |
| Menn | 649 | 39 % | 2,77 | 15,6 % |
Av 1 675 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 96 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2010–2025.
År for år
16 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 114–117 | 2,68–2,71 (C) | 22–23 % |
| 2024 | 111 | 2,63 (C) | 19 % |
| 2023 | 36 | 3,24 (C) | 19 % |
| 2022 | 133–135 | 3,06–3,07 (C) | 10 % |
| 2021 | 124–127 | 2,20–2,71 (D–C) | 18–19 % |
| 2020 | 141–144 | 3,04–3,07 (C) | 5 % |
| 2019 | 128 | 2,64 (C) | 9 % |
| 2018 | 110 | 2,77 (C) | 12 % |
| 2017 | 128–131 | 3,73–3,75 (B) | 7–8 % |
| 2016 | 127 | 2,82 (C) | 13 % |
| 2015 | 107 | 2,71 (C) | 13 % |
| 2014 | 135 | 2,52 (C) | 10 % |
| 2013 | 86 | 2,22 (D) | 20 % |
| 2012 | 110–112 | 3,19–3,21 (C) | 15 % |
| 2011 | 74 | 2,97 (C) | 12 % |
| 2010 | 95 | 2,57 (C) | 20 % |
Ofte stilte spørsmål om KJ1041
Hva er snittkarakteren i KJ1041 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,86–2,87, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 641 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2010–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i KJ1041?
13,3–13,5 % av kandidatene har strøket i KJ1041 ved NTNU i perioden 2010–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i KJ1041?
Den vanligste karakteren i KJ1041 er C (26–27 % av kandidatene), og 26–27 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir KJ1041?
KJ1041 Fysikalsk kjemi: molekylær struktur gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er KJ1041 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (2 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 13,3–13,5 % stryker.
Hvem tar KJ1041?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører KJ1041?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i KJ1041?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere KJ-emner ved NTNU
- KJ1000 Generell kjemi
- KJ1020 Organisk kjemi
- KJ2050 Analytisk kjemi, grunnkurs
- KJ2053 Kromatografi (Analytisk kjemi II)
- KJ2022 Spektroskopiske metoder i organisk kjemi
- KJ1042 Grunnleggende termodynamikk med laboratorium
- KJ3021 Kjernemagnetisk resonansspektroskopi
- KJ2072 Naturmiljøkjemi
- KJ1002 Generell kjemi
- KJ1021 Organisk kjemi grunnkurs u/lab
Emner studentene på KJ1041 også tar
Fra Industriell kjemi og bioteknologi - master (5-årig): studentene der tar både KJ1041 og disse.
- TMA4125 Matematikk 4N 4 847 kandidater
- TKP4120 Prosessteknikk 2 948 kandidater
- TKJ4162 Fysikalsk kjemi: Kjemisk termodynamikk 857 kandidater
- TKP4105 Separasjonsteknikk 1 687 kandidater
- TMT4130 Uorganisk kjemi 2 970 kandidater
- TKP4100 Strømning og varmetransport 2 030 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2010–2025 har 1 759 kandidater tatt KJ1041 (Fysikalsk kjemi: molekylær struktur) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,86–2,87 (C), den vanligste karakteren er C, og 26–27 % ender på A eller B. 13,3–13,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2010–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 13,3–13,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

