- Snitt (beståtte)
- 2,79–2,90C
- Stryk
- 10,7–12 %
- Kandidater
- 504–536
- År
- 2007–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2007–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,41–3,52 blant beståtte
3,00–3,08 med stryk
24–25 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,79–2,90
- Snitt med stryk
- 2,46–2,58
- Strykprosent
- 10,7–12 %
- Med bokstavkarakter
- 504–536
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 24–25 | 3,41–3,52 (C–B) | 12–13 % |
| 2024 | 40–41 | 2,54–2,61 (C) | 7–8 % |
| 2023 | 42–44 | 3,06–3,17 (C) | 16–17 % |
| 2022 | 32–33 | 2,87 (C) | 3–6 % |
| 2021 | 32–35 | 2,83–2,93 (C) | 14–16 % |
| 2020 | 37–39 | 3,09–3,21 (C) | 13–14 % |
| 2019 | 44–46 | 2,14–2,29 (D) | 33–34 % |
| 2018 | 28–30 | 2,62–2,77 (C) | 10–11 % |
| 2017 | 32 | 2,69 (C) | 0 % |
| 2016 | 17–19 | 2,89–3,11 (C) | 0 % |
| 2015 | 13–15 | 2,79–3,07 (C) | 0 % |
| 2014 | 20–22 | 2,76–3,00 (C) | 18–20 % |
| 2013 | 22–25 | 2,77–2,95 (C) | 4–9 % |
| 2012 | 25–27 | 2,84–2,92 (C) | 4–8 % |
| 2011 | 18–20 | 2,39–2,60 (D–C) | 0 % |
| 2010 | 20–22 | 2,88–3,12 (C) | 18–20 % |
| 2008 | 21–23 | 2,70–2,81 (C) | 5–9 % |
| 2007 | 37–38 | 2,91–2,97 (C) | 11 % |
Ofte stilte spørsmål om KULMI2710
Hva er snittkarakteren i KULMI2710 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,79–2,90, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 504–536 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2007–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i KULMI2710?
10,7–12 % av kandidatene har strøket i KULMI2710 ved NTNU i perioden 2007–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i KULMI2710?
Den vanligste karakteren i KULMI2710 er C (27–29 % av kandidatene), og 24–27 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir KULMI2710?
KULMI2710 Lokalhistorie med arkivkunnskap gir 15,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar KULMI2710?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører KULMI2710?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i KULMI2710?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere KULMI-emner ved NTNU
- KULMI2300 Innføring i museologi
- KULMI1000 Innføring i kulturminneforvaltning
- KULMI2700 Kulturminnerett
- KULMI2505 Bygningsvern
- KULMI3115 Minne, ting og steder
- KULMI3080 Praksisperiode
- KULMI3215 Deltakelse og læring i museer
- KULMI3235 Planlovgivning i kulturminnevernet
- KULMI3100 Kulturminnevernets teori og metode
- KULMI3815 Dokumentasjon og forskningsmetode
Emner studentene på KULMI2710 også tar
- HFEL0010 Introduction to Norwegian History 1 078 kandidaterTas også på Historie - bachelor
- HIST1000 Historien i samfunnet 1 092 kandidaterTas også på Historie - bachelor
- HIST1300 Eldre historie fram til ca. 1750 1 823 kandidaterTas også på Historie - bachelor
- HIST1500 Nyere historie etter ca. 1750 1 551 kandidaterTas også på Historie - bachelor
- HIST1505 Innføring i historisk teori og metode 3 120 kandidaterTas også på Historie - bachelor
- KUH1019 Arkitektur og stilhistorie, 1400 til 2000 177 kandidaterTas også på Kulturminneforvaltning og museum - bachelor
Kort oppsummert
I perioden 2007–2025 har 504–536 kandidater tatt KULMI2710 (Lokalhistorie med arkivkunnskap) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,79–2,90 (C), den vanligste karakteren er C, og 24–27 % ender på A eller B. 10,7–12 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2007–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 10,7–12 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

