MA0001: Brukerkurs i matematikk A
- Snitt (beståtte)
- 3,09C
- Stryk
- 17,4 %
- Kandidater
- 5 894
- År
- 2004–2025
H2025
snitt 3,74 blant beståtte
3,44 med stryk
449 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,09
- Snitt med stryk
- 2,54
- Strykprosent
- 17,4 %
- Med bokstavkarakter
- 5 469
425 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 3 412 | 58 % | 3,04 | 18,2 % |
| Menn | 2 428 | 42 % | 3,15 | 16,5 % |
Av 5 840 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 99 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 449 | 3,74 (B) | 8 % |
| 2024 | 379 | 2,84 (C) | 21 % |
| 2023 | 371 | 2,68 (C) | 15 % |
| 2022 | 360 | 2,74 (C) | 15 % |
| 2021 | 374 | 3,77 (B) | 9 % |
| 2020 | 412 | – | 9 % |
| 2019 | 315 | 3,31 (C) | 12 % |
| 2018 | 280 | 3,48 (C) | 8 % |
| 2017 | 269 | 3,89 (B) | 7 % |
| 2016 | 318 | 3,77 (B) | 10 % |
| 2015 | 320 | 3,19 (C) | 19 % |
| 2014 | 178 | 2,50 (C) | 35 % |
| 2013 | 191 | 2,76 (C) | 20 % |
| 2012 | 181 | 2,72 (C) | 20 % |
| 2011 | 199 | 2,54 (C) | 27 % |
| 2010 | 114 | 2,12 (D) | 34 % |
| 2009 | 186 | 2,31 (D) | 23 % |
| 2008 | 208 | 2,52 (C) | 31 % |
| 2007 | 174 | 2,15 (D) | 41 % |
| 2006 | 208 | 2,75 (C) | 22 % |
| 2005 | 190 | 2,77 (C) | 21 % |
| 2004 | 218 | 2,83 (C) | 28 % |
Ofte stilte spørsmål om MA0001
Hva er snittkarakteren i MA0001 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,09, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 5 469 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MA0001?
17,4 % av kandidatene har strøket i MA0001 ved NTNU i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i MA0001?
Den vanligste karakteren i MA0001 er C (23 % av kandidatene), og 32 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MA0001?
MA0001 Brukerkurs i matematikk A gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er MA0001 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (19 svar) vurderer vanskeligheten som «Lett» og arbeidsmengden som «Lite arbeidsomt», og 17,4 % stryker.
Hvem tar MA0001?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Informatikk - bachelor571 kandidater · 30 %
- Biologi - bachelor523 kandidater · 27 %
- Matvitenskap, teknologi og bærekraft - bachelor188 kandidater · 10 %
- Geologi - bachelor168 kandidater · 9 %
- Bioteknologi - master154 kandidater · 8 %
- Kjemi - bachelor110 kandidater · 6 %
- Biologi og kjemi, realfag - årsstudium77 kandidater · 4 %
- Digital infrastruktur og cybersikkerhet - bachelor73 kandidater · 4 %
Hvor fører MA0001?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MA0001?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere MA-emner ved NTNU
- MA1201 Lineær algebra og geometri
- MA1101 Grunnkurs i analyse 1
- MA0301 Elementær diskret matematikk
- MA0002 Brukerkurs i matematikk B
- MA1301 Tallteori
- MA1102 Grunnkurs i analyse 2
- MA1103 Flervariabel analyse og vektoranalyse
- MA1202 Lineær algebra med anvendelser
- MA2401 Geometri
- MA0003 Brukerkurs i matematikk for informatikere
Emner studentene på MA0001 også tar
- TDT4100 Objektorientert programmering 11 916 kandidater
- TTM4100 Kommunikasjon - Tjenester og nett 8 897 kandidater
- TDT4160 Datamaskiner 10 085 kandidater
- IT1901 Informatikk prosjektarbeid I 3 022 kandidater
- TDT4145 Datamodellering og databasesystemer 8 636 kandidater
- TDT4109 Informasjonsteknologi, grunnkurs 3 737 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 5 894 kandidater tatt MA0001 (Brukerkurs i matematikk A) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,09 (C), den vanligste karakteren er C, og 32 % ender på A eller B. 17,4 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,74 (B) – opp fra 2,84 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

