- Snitt (beståtte)
- 3,73–3,76B
- Stryk
- 1,2–2,4 %
- Kandidater
- 83–85
- År
- 2024–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2024–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,80–3,86 blant beståtte
3,80–3,86 med stryk
29–30 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,73–3,76
- Snitt med stryk
- 3,65–3,71
- Strykprosent
- 1,2–2,4 %
- Med bokstavkarakter
- 83–85
Kvinner og menn
Av 75 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 92 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2024–2025.
År for år
2 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 29–30 | 3,80–3,86 (B) | 0 % |
| 2024 | 54–55 | 3,70 (B) | 2–4 % |
Ofte stilte spørsmål om MH3021
Hva er snittkarakteren i MH3021 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,73–3,76, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 83–85 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2024–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MH3021?
1,2–2,4 % av kandidatene har strøket i MH3021 ved NTNU i perioden 2024–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MH3021?
Den vanligste karakteren i MH3021 er B (47–48 % av kandidatene), og 65–66 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MH3021?
MH3021 Statistiske og epidemiologiske metoder 1 gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i MH3021?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MH-emner ved NTNU
- MH2000 Teknologiforståelse
- MH3005 Introduksjon til forskning
- MH3003 Statistikk for medisin og helsefag
- MH3000 Innføring i forskningsmetode
- MH3002 Epidemiologi I
- MH3008 Kvalitative metoder i medisin og helsefag
- MH3004 Kvalitative metoder i medisin og helsefag
- MH3011 Kvalitative metoder 1
- MH2001 Tverrfaglig samhandling - Områdeemne innen studieområde medisin og helse
- MH3006 Statistikk for medisin og helsefag
Emner studentene på MH3021 også tar
- FARM3003 Farmasøytisk innovasjon 240 kandidater
- PAH3901 Thesis in Physical Activity and Health 154 kandidater
- FARM3901 Masteroppgave i farmasi 142 kandidater
- PAH3001 Skriving og kommunikasjon 190 kandidater
- FARM3004 Avansert farmasøytisk kjemi 105 kandidater
- FARM3005 Legemiddeltilvirkning og kvalitetssystemer 99 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2024–2025 har 83–85 kandidater tatt MH3021 (Statistiske og epidemiologiske metoder 1) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,73–3,76 (B), den vanligste karakteren er B, og 65–66 % ender på A eller B. 1,2–2,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2024–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,2–2,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

