- Snitt (beståtte)
- 4,06–4,13B
- Stryk
- 0,5–1 %
- Kandidater
- 408–430
- År
- 2007–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2007–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 4,23 blant beståtte
4,23 med stryk
30 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 4,06–4,13
- Snitt med stryk
- 4,02–4,11
- Strykprosent
- 0,5–1 %
- Med bokstavkarakter
- 408–430
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 290 | 89 % | 4,23 | 0,0 % |
| Menn | 36 | 11 % | 4,39 | 0,0 % |
Av 326 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 84 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2007–2025.
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 30 | 4,23 (B) | 0 % |
| 2024 | 27–28 | 4,19 (B) | 4–7 % |
| 2023 | 18–20 | 4,10–4,28 (B) | 0 % |
| 2022 | 25 | 4,28 (B) | 0 % |
| 2021 | 30–31 | 3,94–4,03 (B) | 0 % |
| 2020 | 28–29 | 4,03–4,14 (B) | 0 % |
| 2019 | 19–20 | 3,85–4,00 (B) | 0 % |
| 2018 | 12–14 | 3,92–4,08 (B) | 0 % |
| 2017 | 16 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2016 | 31–33 | 4,18–4,26 (B) | 0 % |
| 2015 | 22–24 | 3,95–4,05 (B) | 4–9 % |
| 2014 | 29–30 | 4,23–4,28 (B) | 0 % |
| 2013 | 21–22 | 3,77–3,86 (B) | 0 % |
| 2012 | 17–19 | 3,94–4,00 (B) | 0 % |
| 2011 | 27–29 | 4,10–4,15 (B) | 0 % |
| 2010 | 22 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2009 | 12–14 | 3,92–4,08 (B) | 0 % |
| 2008 | 13–14 | 4,07–4,15 (B) | 0 % |
| 2007 | 9–10 | 4,10–4,22 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om MOL3901
Hva er snittkarakteren i MOL3901 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 4,06–4,13, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 408–430 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2007–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MOL3901?
0,5–1 % av kandidatene har strøket i MOL3901 ved NTNU i perioden 2007–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MOL3901?
Den vanligste karakteren i MOL3901 er B (50–53 % av kandidatene), og 80–84 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MOL3901?
MOL3901 Masteroppgave i molekylærmedisin gir 60,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i MOL3901?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MOL-emner ved NTNU
- MOL3005 Immunologi
- MOL3001 Medisinsk genetikk
- MOL3018 Medisinsk toksikologi
- MOL3000 Innføring i molekylærmedisin
- MOL3015 Nanomedisin 2 - Terapi
- MOL3100 Innføring i molekylærmedisin med prosjektoppgave
- MOL3020 Virologi
- MOL3014 Nanomedisin
- MOL3101 Praktisk molekylærmedisin (laboratoriekurs)
- MOL3007 Funksjonell genomforskning
Emner studentene på MOL3901 også tar
- MOL3021 Bioinformatikk - anvendt prosjekt 183 kandidater
- MOL3023 Molekylær medisinsk bakteriologi 142 kandidater
- BT3801 Eksperter i team - Skreddersydd biologi: Potensial, begrensninger og utfordringer for menneskeheten 172 kandidater
- SOS3800 Eksperter i team - Zombie Apocalypse! Preparing for the next pandemic 542 kandidater
- MFEL4852 Eksperter i team - Vitenskap og fiksjon 485 kandidater
- MOL3009 Biobanking 104 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2007–2025 har 408–430 kandidater tatt MOL3901 (Masteroppgave i molekylærmedisin) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 4,06–4,13 (B), den vanligste karakteren er B, og 80–84 % ender på A eller B. 0,5–1 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 4,23 (B) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2007–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,5–1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

